Shën Valentini në Tiranë

Dita e Shën Valentinit është kthyer në një datë shumë të rëndësishme për shqiptarët që duan të festojnë dashurinë dhe adhurimin për personat e tyre më të dashur. Shumë çifte planifikojnë të paktën një muaj para se ku të shkojnë, çfarë të blejnë dhe çfarë të bëjnë me partnerin e tyre të dashur.
Ka dhe mjaft njerës që zgjedhin këtë ditë për t’i propozuar partnerit për martesë.
Dikur
Shën Valentini është një festë e huazuar, dekadat e fundit në Shqipëri. Por shqiptarët kanë patur mënyrat e tyre për të festuar dashurinë. Nëse kthehemi në kohën e Skëndërbeut, dhurata më e mirë për ciftet e sapo martuara ishin mbjellja e dy ullinjve, për të treguar jetëgjatësinë e lidhjes së tyre. Sot kjo simbolikë e bukur mund të rikthehet, pasi jo vetëm ruan kuptimin e jetëgjatësisë por dhe të kontributit për një mjedis të gjelbëruara dhe shumë të pastër në Tiranën tonë të ngarkuara.
Shën Valentini festa e të rinjve 
Trendi i festimeve të kësaj dite po rritet tek të rinjtë shqiptarë, pasi janë  ata që e festojnë më shumë. Ja disa këshilla për t’ju frymëzuar për një festë të paharrueshme të Shën Valentinit në Tiranë
Gjatë ditës 
Një dreke romantike me partnerin: Restorantet ofrojnë çmime të arsyeshme dhe menu të shijshme dhe janë të përgatitur mirë për këtë ditë, duke ofruar muzikë live, lojëra nxitëse për çifte, etj. Njerëzit preferojnë restorantet jashtë Tiranës për të ngrënë. Duke qene se është ditë jave dhe jo fundjavë dhe restorantet e Bllokut apo rreth qendres së Tiranës janë të prenotuara dhe kane ofruar paketa për të dashuruarit, pra menu speciale. Piceritë në fakt janë më të frekuentuarat. 
Ja disa restorante klasike me kuzhinë të shkëlqyer italiane janë në këmbë larg qendrës së Tiranës, Morsi Tirana dhe Terra Restaurant i gjeni te Stadiumi Air Albania ose te Qendra multifunksionale Arena. Të dy restorantet ofrojnë ushqime dhe gatime speciale me shije fantastike. 
Habitat Restaurant është një mundësi e shkëlqyer për ata që ndodhen në zonën e Parkut apo 21 Dhjetorit. Menuja është mesdhetare dhe italiane. Gatimet e detit gjithashtu janë fantastike. 
Veranda Restaurant dhe Amo Sushi Restaurant ndodhen ne TEG. Ka shume njerez qe marrin makinën dhe shkojnë jashtë Tirane ne Teg dhe per te blere dhurata. Mund të drekojnë në këto restorante.
Nëse doni të kaloni një natë në hotel, ju sugjerojme Hotel Marriott, Belvedere Dajt ose Hotel Habitat.
Mali i Dajtit është gjithnjë një mundësi e shkëlqyer nëse keni kohe. Ajër i pastër, ndoshta dhe borë. Provoni një udhëtim me teleferik dhe një drekë fantastike në Balkoni të Dajtit.
Për ju që doni të dilni fare nga Tirana dhe e keni ditë pushimi, plazhi i Durrësit është gjithmonë një ide e mirë; një vakt i shijshëm me ushqime deti të freskëta dhe një shëtitje romantike buzë plazhit krijojnë një lidhje

Parku i madh i Liqenit është vendi i preferuar për ata që duan të tregojnë dashurinë e tyre. Mjafton një shëtitje e thjeshtë rreth liqenit, duke blerë një buqetë me lule mimoza, duke rrëmbyer disa nga pemët dhe duke pirë një kafe ose pije të mirë pranë liqenit ndërsa dielli perëndon. Ose mund të hani një ëmbëlsirë në Pasticeri Reka në Tiranë, në një nga dyqanet e tyre fantastike.

Ne mbrëmje

Koncerte/teatro: Disa njerëz preferojnë ta kalojnë ditën e Shën Valentinit duke parë një film, teatër ose koncert. Mos humbni eventet në websiten tonë ose në gjithë kanalet e Teatrit të Operave dhe Baletit, Teatrit AirTurbina etj.

Disko/ Jeta e natës

Sidomos çiftet e reja preferojnë të shkojnë në një disko, pub apo karaoke, të pinë pije dhe të kërcejnë gjithë natën. Kryesisht pubet dhe lokalet e jetes së natës janë të vendosura në zonën e Bllokut Tiranë. 

Hotelet ofrojnë paketa shumë konkurruese me çmime zbritje për qëndrimet në atë datë, të kombinuara me darkë dhe paketa relaksuese (sauna, masazh etj). Udhëtimi, nëse doni të kaloni një fundjavë, ka paketa nga agjencitë turistike me çmime shumë të mira për festën e Shën Valentinit.

Ide dhuratash: Lulet janë dhuratat e zakonshme, por jane shpesh element shtese, pasi vajzat shqiptare preferojnë: parfume, unaza, stoli të tjera, ora, fustane ndërsa meshkujt gjithashtu dhurata simbolike e bizhu por dhe këmisha apo dhurata të punuara me dorë.

E rëndësishme është që pavarësisht dhuratave, të dhuroni dashuri jo vetëm për Shën Valentin por cdo ditë të lidhjes tuaj. Mund te blini cokollata shqiptare ChocAlb  ose produkte te tjera Bli Shqip.

Share this article

Other News to Read

Çfarë të bësh në Qershor në Tiranë

Mirësevjen Verë! Qershori është muaji i parë i verës dhe ndoshta muaji më i populluar në Tiranë. Qytetarët nxitojnë…

Udhëtim me biçikleta drejt natyrës dhe traditës së Farkës

Një udhëtim me biçikleta nga Tirana në Farkë është ideal nëse jeni duke kërkuar këtë lloj aventure në…

Liqenet e Tiranes

Ka plot liqene rreth Tiranës dhe liqene mahnitës të fshehur nëpër malet dhe kodrat e Tiranës, të cilat…

Subscribe to our Newsletter!