Atraksione

Tirana është qytet tërheqës dhe intrigues. Ka monumente dhe histori unike. Eshtë një miksim i kulturave që nga koha otomane, pushtimi italian dhe regjimi totalitar dhjetra-vjeçar. Lonely Planet si dhe platforma të tjera dhe website turizmi, e përshkruajnë Tiranën si një vend intrigues, të këndshëm, me gjallëri, pak të komplikuar, por unik në llojin e vet. Do të suprizoheni nga larmishmëria dhe kontrasti që do te gjeni në Tiranë. Reliket e regjimit të vjetër sfidojnë ndërtimet e reja me ngjyra. Ky është qyteti ynë, kjo është Tirana.

Monumenti i Skënderbeut është një monument në sheshin Skënderbej i cili konsiderohet prej më shumë se 50 vitesh si qendra e Tiranës. Ky monument përkujton Skënderbeun, nje fisnik të shekullit të 15-të, i cili është heroi ...

Më tepër

Hyrja për në Pallat fillon me një kopsht gjigand të rrethuar me pemë të larta. Parku Mbretëror është një magji më vete, me skulptura mitologjike nëpër kopshte, sipas stilit të Tempullit të Muzave. Për të gjithë ...

Më tepër

Instalacioni ‘Reja’ e artistit japonez Sou Fujimoto është një vepër arti monumentale dhe një hapësirë moderne për jetën kulturore në Tiranë. Që prej vitit 2017 “Reja” ka shërbyer si një hapësirë për eventet kulturore ...

Më tepër

Pazari i Ri ndodhet në Sheshin Avni Rustemi, 8 minuta larg qendrës së Tiranës dhe është kthyer në atraksionin më i ri i qytetit. Para inagurimit, Pazari i Ri, nuk ishte aq tërheqës, ku tregtarët shisnin produktet e tyre në kushte jo shumë ...

Më tepër

Është absolutisht një pike e rëndësishme turistike. Duke qenë simbol i komunizmit famëkeq, ajo i ka rezistuar disa tentativave për ta shkatërruar nga qeveritë e mëparshme. Por është ende aty, e parestauruar, si një shenjë e historisë ...

Më tepër

Nuk është thjesht një katedrale. Është Katedralja e tretë e madhe ortodokse në Ballkan. Katedralja Ringjallja e Krishtit në Tiranë është një katedrale ortodokse shqiptare. Ndërtimi i saj në pjesën jugperëndimore të Qendrës ...

Më tepër

Një monument interesant që ndodhet pranë Piramidës, monument i vogël në madhësi, por me një mesazh të rëndësishëm. Kjo këmbanë është një kujtim simbolik i të kaluarës së hidhur. Ajo është krijuar ...

Më tepër

Postblloku është memorial i izolimit komunist, në nderim të burgosurve politikë që vuajtën nën regjimin e Enver Hoxhës. Ai ndodhet në bulevardin kryesor të qytetit përballë godinës së qeverisë. Vepër e përbashkët ...

Më tepër

Ky monument ndodhet në Parkun Rinia përgjatë Bulevardit kryesor, dheështë inaguruar në 28 Nëntor 2012. Ai simbolizon një shekull pavarësi të shtetit shqiptar. Monumentiështë 6.5 metra i larte dhe 5.5 metra i gjerë, dhe peshon 15 tonë. ...

Më tepër

Qendra botërore e Bektashinjve ndodhet në periferi të Tiranës, dhe përbëhet nga një Teqe impresionuese me një museum fantastic dhe të pasur në katin e parë dhe një dyqan të vogël dhuratash për vizitorët që duan të ...

Më tepër

 

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana

 

gif_img

 

Dajti ekspres

gif_img

Theranda Hotel