Çfarë të bësh në Mars në Tiranë

Mirë se vjen pranverë, periudha më e bukur për të vizituar Tiranën.

Marsi është muaji i parë i pranverës dhe lulet lulëzojnë kudo. Nese doni te shihni bukurine e pranveres, zonat qe rekomandojme jane: parku i Liqenit, Rruga e Kavajes, Sheshi Shtraus etj

Shqiptarët festojnë disa ditë në mars.

Festojmë 7 Marsin si ditën e mësuesit, një festë e trashëguar nga sistemi komunist. Por gjithsesi, ne duam të tregojme respekt për mësuesit dhe përkushtimin e tyre për edukimin e brezave të rinj. Zakonisht, nxënësit dhe studentët blejnë lule për mësuesit e tyre ose dhurata të tjera simbolike, ndërsa mësuesit festojnë me njëri-tjetrin me një drekë ose darkë miqësore.

8 Marsi është Dita Ndërkombëtare e Gruas. Femm Fest 3 është një festival me shumë aktivitete, festime, biseda dhe ekspozita që shpërblejnë gratë e forta dhe të suksesshme. Zakonisht, 8 Marsi në Shqipëri është një ditë festive, jo proteste. Pra, grate zgjedhin të festojnë, të jenë të lumtura për t’i dhënë dhe marrë dhurata njëra-tjetrës dhe për të organizuar një drekë apo darkë.

14 Marsi është një nga festat më të mëdha në Shqipëri. Është Dita e Verës, e cila nga viti në vit po rritet dhe po kthehet në festën më domethënëse në të gjithë vendin.

Origjina e kësaj feste daton në kohët e lashta dhe ruhet në ditët e sotme në Elbasan. Kjo ditë simbolizon fundin e dimrit dhe fillimin e pranverës. Disa rituale të bukura për këtë ditë përfshijnë byzylykët pranverorë të quajtur “Verore”, por dhe Ballokume tradicionale dhe specialitete të tjera ushqimore të gatuara posaçërisht për këtë ditë.

Më 10 mars nis dhe Muaji i Shenjtë i Ramazanit dhe ky konsiderohet muaji më festiv për besimtarët myslimanë.

Dita e Novruzit me 22 Mars eshte gjithashtu nje feste fetare e pervitshme dhe dite pushimi. Dhe pse qendra e festimeve eshte ne Kryegjyshaten Boterore te Bektashinjve, ajo eshte nje feste qe simbolizon ardhjen e pranveres dhe festohet nga te gjithe. Kjo tregon dhe tolerancen fetare te shqiptareve qe jane bashke ne festa te tilla.

Teatri Metropol ju fton në shfaqjen Gjysem jeta e Marie Curie, e cila do të jetë përgjatë gjithë muajit Mars në Teatrin Metropol.  Opera e Puccinit që po shfaqet në fund të shkurtit, vazhdon deri më 3 mars.  Per me shume evente shihni ne faqen tone te eventeve.

Aktivitete tjera

Turistët po vijnë në Tiranë dhe turet më të preferuara janë ecja dhe biçikleta. Pra, ju rekomandojmë të bëni Turin me Biçikleta në qytetin e Tiranës, ku mësoni rreth historisë dhe udhëtoni nëpër qytet. Teleferiku dhe Mali i Dajtit janë gjithmonë arratisje të mira nga qyteti. Mund të vizitoni disa muze në Tiranë; për ture të tjera, shihni faqen tonë të internetit.

Rekomandimet tona

Për hotelet ju sugjerojmë Hotel Marriott afër stadiumit Arena. Ushqimet e shijshme mund t’i shijoni edhe në Restorant Terra, të cilin e zotëron e njëjta kompani. Ose Hotel Habitat, i cili gjithashtu ka një restorant të mirë, Habitat Restaurant. Restoranti Morsi ofron kuzhinë italiane, gatime të shijshme dhe kokteje shumë të këndshme. Mund të shkoni në restorantin Morsi në zonën e Bllokut ose në stadiumin Arena.

Hotel Dajti Belvedere është gjithmonë më i miri për pamjen e tij spektakolare të Tiranës. Balkoni i Dajtit është një restorant që shërben ushqim tradicional dhe ushqim italian. Restoranti i sushit është ai për adhuruesit e sushit. Reka Pasticeri është për njerëzit që duan shkretëtirat. Mos harroni të merrni pjesë në #TiranaPranverë2024. Përdorni këtë hashtag për të postuar fotot tuaja të Tiranës gjatë pranverës. Ne do të ndajmë fotot tuaja dhe do t’i postojmë ato në kanalet tona të mediave sociale.

 

Share this article

Other News to Read

Udhëtim me biçikleta drejt natyrës dhe traditës së Farkës

Një udhëtim me biçikleta nga Tirana në Farkë është ideal nëse jeni duke kërkuar këtë lloj aventure në…

Liqenet e Tiranes

Ka plot liqene rreth Tiranës dhe liqene mahnitës të fshehur nëpër malet dhe kodrat e Tiranës, të cilat…

Zbuloni Ujëvarat e Tiranës

Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden ne rrethinat e saj, me pamje fantastike. Në rrethinat…

Historia e Familjes Toptani

Tirana ka qenë gjithmonë e lidhur me emrin e familjes së famshme Toptani, dikur pronari më i madh…

Subscribe to our Newsletter!