Cosa fare a Marzo a Tirana

Mirë se vjen pranverë, sezoni më i mirë për të vizituar Tiranën. Marsi është muaji i parë i pranverës dhe lulet lulëzojnë kudo. Nese doni te shihni bukurine e pranveres, zonat qe rekomandojme jane: parku i Liqenit, Rruga e Kavajes, Sheshi Shtraus etj

Shqiptarët festojnë disa ditë festash në mars.

Festojmë 7 Marsin si ditën e mësuesit, një festë e trashëguar nga sistemi komunist. Por gjithsesi, ne duam të tregojme respekt për mësuesit dhe përkushtimin e tyre për edukimin e brezave të rinj. Zakonisht, nxënësit dhe studentët blejnë lule për mësuesit e tyre ose dhurata të tjera simbolike, ndërsa mësuesit festojnë me njëri-tjetrin me një drekë ose darkë miqësore.

8 Marsi është Dita Ndërkombëtare e Gruas. Femm Fest është një festival me shumë aktivitete, festime, biseda dhe ekspozita që shpërblejnë gratë e forta dhe të suksesshme. Zakonisht, 8 Marsi në Shqipëri është një ditë festive, jo proteste. Pra, grate zgjedhin të festojnë, të jenë të lumtura për t’i dhënë dhe marrë dhurata njëra-tjetrës dhe për të organizuar një drekë apo darkë.

14 Marsi është një nga festat më të mëdha në Shqipëri. Është Dita e Verës, e cila nga viti në vit po rritet dhe po kthehet në festën më domethënëse në të gjithë vendin.

Origjina e kësaj feste daton në kohët e lashta dhe ruhet në ditët e sotme në Elbasan. Kjo ditë simbolizon fundin e dimrit dhe fillimin e pranverës. Disa rituale të bukura për këtë ditë përfshijnë byzylykët pranverorë të quajtur “Verore”, Ballokume tradicionale të shkretëtirës dhe specialitete të tjera ushqimore të gatuara posaçërisht për këtë ditë. Një dekadë më parë u njoh si festë dhe festohej në mbarë vendin.

Aktivitete tjera

Turistët po vijnë në Tiranë dhe turet më të preferuara janë ecja dhe biçikleta. Pra, ju rekomandojmë të bëni Turneun e Biçikletës në qytetin e Tiranës, ku mësoni rreth historisë dhe udhëtoni nëpër qytet. Teleferiku dhe mali i Dajtit janë gjithmonë arratisje të mira nga qyteti. Mund të vizitoni disa muze në Tiranë; për turne të tjera, shihni faqen tonë të internetit.

Rekomandimet tona

Për hotelet ju sugjerojmë Hotel Marriott afër stadiumit Arena. Ushqimet e shijshme mund t’i shijoni edhe në Restorant Terra, të cilin e zotëron e njëjta kompani. Ose Hotel Habitat, i cili gjithashtu ka një restorant të mirë, Habitat Restaurant. Restoranti Morsi ofron kuzhinë italiane, gatime të shijshme dhe kokteje shumë të këndshme. Mund të shkoni në restorantin Morsi në zonën e Bllokut ose në stadiumin Arena.

Hotel Dajti Belvedere është gjithmonë më i miri për pamjen e tij spektakolare të Tiranës. Balkoni i Dajtit është një restorant që shërben ushqim tradicional dhe ushqim italian. Restoranti i sushit është ai për adhuruesit e sushit. Reka Pasticeri është për njerëzit që duan shkretëtirat. Mos harroni të merrni pjesë në #TiranaPranverë2024. Përdorni këtë hashtag për të postuar fotot tuaja të Tiranës gjatë pranverës. Ne do të ndajmë fotot tuaja dhe do t’i postojmë ato në kanalet tona të mediave sociale.

 

Tags:

Share this article

Other News to Read

Cosa fare ad aprile 2024 a Tirana

Tirana is already full of tourists, and the spring season is the best time to visit the city.…

Dieci cose migliori da fare a Tirana

Tirana è una città che cambia ogni giorno. È una città moderna e dinamica dove vivono più di…

Subscribe to our Newsletter!