01.09.2023

Çfarë të bëni në Shtator 2023 në Tiranë

Mirupafshim verë dhe mirësevjen vjeshtë edhe pse moti i nxehtë vazhdon. Është koha e vitit ku çdo gjë fillon të shkojë sërish në lëvizje. Muaji shtator konsiderohet si një fillim viti. Njerëzit kthehen nga pushimet, fëmijët fillojne shkollën dhe qyteti i Tiranës kthehet më i gjallë se kurrë me aktivitete dhe evente të pafundme. Pra, përgatituni për këtë muaj të ngarkuar me argëtim dhe shumë ngjarje kulturore!

 

Tirana Photo Festival

Eventi kryesor të këtij muaji është festivali ynë vjetor i fotografisë, Tirana Photo Festival 2023, Edicioni i 6-të. Ekspozita hapet në datën 9 dhe vazhdon deri më 17 shtator 2023. Tirana Photo Festival është eventi më i madh i fotografisë në Shqipëri, që organizohet çdo vit në Tiranë, këtë herë në Parkun e Madh të Liqenit.

Qëllimi i këtij festivali është të promovojë Shqipërinë përmes Fotografisë si dhe të edukojë dhe motivojë të rinjtë me artin e fotografisë. Këtë vit është edicioni i 6-të dhe tema është Në lëvizje. Ka një konkurs në tre kategori: Foto Single, Foto Series dhe Video Drone. 

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të organizohet më 12 shtator në Amfiteatrin e Tiranës. Mos e humbisni këtë event të bukur. Është e hapur dhe falas për të gjithë.

Tirana Photo Festival

 

Duke kaluar kemi të pandryshueshmin sheshin Skënderbej ku mund të shijoni një mbrëmje të këndshme me familjen tuaj ose nëse ecni pak më tutje të kaloni tek parkun Rinia duke shkuar më pas në Pedonale ku priten të zhvillohen evente të shumta, si JKN.

JKN

Java Kulturore Ndërkombëtare që për këtë muaj ofron 4 vende të ndryshme të gjitha me unitetin e tyre :

Azerbajxhan 31 gusht – 03 shtator

Britania e Madhe 04 – 10 shtator

Egjipt 18 – 24 shtator

Kinë 25 shtator - 01 tetor

JKN

 

Muaji shtator karakterizohet nga festivale me temë kryesore ushqimin si p.sh:

Festa e Domates

Diçka që nuk mund të humbisni është padyshim Festivali i Domateve në Tiranë. Festa lokale fillon me një udhëtim në Shën Gjergj, një destinacion befasues i arritshëm lehtësisht dhe që ofron panorama mahnitëse. Ngjarja shoqërohet me një panair që prezanton produkte tipike vendase dhe gatime tradicionale, gatime me bazë domate, koncerte me muzikë popullore, turne me guida nëpër atraksione historike dhe natyrore, degustime të produkteve etj. 

Tomato Festival

 

 

Festivali i Verës

Bashkia e Tiranës do të mbështesë dhe organizojë për të katërtin vit radhazi Festivalin e Verës dhe Vreshtit në kryeqytet. Kultivimi i vreshtave dhe prodhimi i verës në këtë rajon është kthyer në traditë. Veprimtaria do të shoqërohet me një mini-Panair ku do të ekspozohen prodhimet e vreshtave dhe lloje të ndryshme verërash. Do të përfshihen të gjitha produktet bujqësore dhe nënproduktet e rrushit.

Vineyard Festival

 

 

Dhe nëse doni të përjetoni detin e shijeve që mund të ofrojë kuzhina aziatike, ju rekomandojmë të provoni Amo Sushi jo vetëm për përvojën e mahnitshme të ushqimit, por edhe për atmosferën komode dhe të ngrohtë që ka.

 

Gjatë fundjavave mund të eksploroni fshatrat e Tiranës, ose të kaloni një ditë në Parkun e Aventurave në Dajt, një vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere dhe të bëjnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

 

Restorante të rekomanduara: Veranda, Amo Sushi, Restorant Ballkoni Dajti

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/restorante/339/amo-sushi

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/restorante/110/restorant-ballkoni-i-dajtit

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/restorante/344/restorant-habitat

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/restorante/354/bar-restorant-piceri-veranda

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/restorante/361/terra-restaurant

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/pasticeri

http://www.visit-tirana.com/sq/bare-restorante/ushqim-i-shpejte/359/turtles-pizza

 

Shijojeni qëndrimin tuaj në Tiranë!

 

 

30.08.2023

AllWeb- Konferenca e Marketingut Dixhital në Tiranë

Konferenca vjetore që diskuton çdo gjë digjitale është gati për edicionin e saj të 14-të, të 6-tin në Tiranë, Shqipëri. Me një qasje të re orientuar në tregjet rajonale tashmë, biznesi dhe shoqëria duhet të trajtojnë temat e digjitalit pasi ato nuk po bëhen thjesht një pjesë masive e punës dhe jetës sonë. Por, ato janë ndër më të rëndësishmet për vitet që vijnë.

ALLWEB vazhdimisht tejkalon pritshmëritë vit pas viti, duke sjellë një ndikim të qëndrueshëm në marketingun digjital, inovacionin dhe skenën e përgjithshme të biznesit në Shqipëri. Po ashtu, ngjarja e këtij viti do të përfshijë përmbajtje cilësore nga folës ndërkombëtarë, rajonalë dhe vendas.

Konferenca bashkon ekspertë nga sektorë të ndryshëm, përfshirë komunikimin, marketingun & teknologjinë, duke ndikuar ndjeshëm në ekonominë e tregut digjital. Mos harroni të përfitoni nga mundësia për të qëndruar përpara duke marrë pjesë në konferencën një ditore në Tiranë, Shqipëri, më 2 Nëntor.

"Eksperienca jonë dëshmon se investimi në mjetet dhe kanalet digjitale është mënyra e vetme për kompanitë dhe organizatat për tu zhvilluar dhe qenë konkurrues. Prandaj fokusi ynë në marketingun digjital, digitalizim dhe transformim të biznesit ishte zgjedhja e duhur për qasjen e ALLWEB e orientuar në të ardhmen," - theksoi Gerti Boshnjaku, bashkëorganizator i konferencës.

Më 2 Nëntor, skena e ALLWEB do të mirëpresë më shumë se 10 folës nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Danimarka dhe Izraeli, por gjithashtu edhe folës rajonalë nga Kroacia, Maqedonia, etj.

"Tema kryesore e konferencës për këtë vit është Generative AI, i cili drejton evolucionin e marketingut dhe lejon markat të udhëheqin peisazhin digjital me precizion dhe të ofrojnë përvoja të paharrueshme për markën. Folësit do të prekin aspekte të ndryshme të temës, duke përfshirë përmbajtjen, reklamat, analitikën, sjelljen konsumatore, kreativitetin dhe komunikimin," - shton Darko Buldioski, një ndër themeluesit dhe drejtori i programit të konferencës.

Organizatorët me krenari njoftojnë Purna Virji-n si folësen e parë. Virji është stratege e përmbajtjes në LinkedIn dhe Konsulente e Zgjidhjeve të Përmbajtjes. Libri i saj i publikuar së fundmi, "High-Impact Content Marketing" ishte në vend të parë në Amazon në javën e parë të lancimit të tij.

Si në vitet e kaluara, organizatorët ofrojnë bileta "Super Early Bird" për audiencën më të përkushtuar dhe besnike. Këto bileta janë të disponueshme për një kohë të kufizuar dhe në sasi në internet tek faqja e dedikuar eventit www.allweb.digital 

 

ALLWEB lindi në Maqedoni në vitin 2012 si një konferencë vjetore, duke shfaqur përmbajtje cilësore, folës fantastikë dhe studime të dobishme të rasteve, të gjitha në një vend, brenda një dite. Në vitin 2016, revista Business Mag Albania e solli atë në Shqipëri.

Në këtë ngjarje unike, perspektivat e folësve ndërkombëtarë ndërthurin pa vështirësi praktikat më të mira lokale, të sjella nga ekspertë të industrisë nga rajoni.

Kontakt:

Gerti Boshnjaku, në +355 67 20 11 531 ose gerti@newmedia.al  

#E Rëndësishme

Për ata që nuk e njohin, kjo Konferencë organizohet brenda një dite të vetme, nga ora 09:00 - 18:00. Ajo sjell bashkë folës të njohur ndërkombëtarë nga e gjithë bota dhe rajoni. Prezantimet janë dinamike, të shpejta, mbulojnë një gamë të gjërë temash dhe përfshijnë panele që diskutojnë komunikimet digjitale të tanishme dhe zgjidhjet inovatore për të ardhmen.

Që nga viti 2012, më shumë se 200 prezantues nga kompani ndërkombëtare si:

Google, Kompania Coca-Cola, TechCrunch, T-Mobile, McDonald's, The Drum, Raiffeisen Bank, Microsoft, Escape Studio, Grupi Agna, Manifest Social, Vodafone, Executive, GroupPRPepper, Publicis, Rinkya, Grouper, 404 Agency, McCann Erickson, Httpool, Cedevita, NewMoment, PressClipping, Scholz and Friends, Mobius, Inteligencr, TopShop (Studio Moderna), Digitalizuj.me etj. 

#ËshtëPërMua?

Ky aktivitet është i vlefshëm për kompanitë, CEO-t dhe punonjësit e tyre që punojnë në departamentet e marketingut, komunikimit, PR, menaxhim, teknologji, inovacion, media e re, media sociale, strategji, sisteme informacioni etj: për agjencitë e Reklamave, Marketingut dhe PR dhe stafin apo klientët e tyre ; për mediat e reja dixhitale dhe tradicionale ; për sipërmarrjet e reja startup dhe drejtuesit e tyre ; konsulentët financiarë dhe Strategjikë; menaxherë brandesh / markash; ekspertë të shitjeve online; si edhe për cilindo që është përdorues i teknologjisë dhe që kërkon të dijë se çfarë parasheh e ardhmja e afërt e zhvillimve të komunikimit në një epokë tërësisht dixhitale.

07.08.2023

Vlera e shtuar e Marriott në industrinë e akomodimit në Tiranë!

Tirana Marriott Hotel është pjesë e Marriott International, duke ofruar portofolin më të fuqishëm në industri, i përfaqësuar nga 31 marka dhe 8500+ prona në 138 vende dhe territore duke u dhënë njerëzve më shumë mënyra për t'u lidhur, përjetuar dhe zgjeruar botën e tyre.

Marriott in Tirana

Të jesh pjesë e një marke kaq të spikatur gjithnjë në rritje është një vlerë e shtuar për mikpritjen dhe akomodimin në Tiranë dhe të gjithë udhëtarët që kërkojnë të përjetojnë qytetin me stil.

E lidhur me programin e besnikërisë Marriott Bonvoy, aktualisht numërimi i 200+ milionë anëtarëve që do të ndjekin markën në të gjitha destinacionet e saj është një aset jo vetëm për Tirana Marriott Hotel, por edhe për destinacionin. Edhe udhëtarët që nuk kishin ndërmend të vizitonin Shqipërinë, kur shohin veçoritë e këtij destinacioni në Marriott Bonvoy, intrigohen dhe bëjnë rezervimin e tyre në çast.

Marriott International u themelua në vitin 1927 dhe parimet dhe trashëgimia e themeluesve mbeten të forta edhe sot e kësaj dite, me moton e saj kryesore: "Vendosni njerëzit në radhë të parë". Për ta përkthyer këtë në fjalët e themeluesit tonë të nderuar z. J. Willard Marriott "duke u kujdesur për punonjësit, ata do të kujdesen për klientët".

Marriott in Tirana

 

Kapacitetet e Marriott Tirana

Tirana Marriott Hotel në 23 katet e tij ka gjithsej 155 dhoma, një kombinim i Dhomave Deluxe dhe Suitave, duke përfshirë Suitën Presidenciale me pamje panoramike 360° të qytetit.

Përveç kësaj, kati i 3-të i dedikohet hapësirave të eventeve dhe konferencave, ku planifikuesit tanë të certifikuar të ngjarjeve garantojnë përvoja të paharrueshme.

Restoranti i njohur i Hotel Tirana Marriott, "TERRA" është një destinacion ngrënieje me tre vakte që feston traditat e pasura të kuzhinës të shijeve mesdhetare të përziera me mjeshtëri me kuzhinën autentike shqiptare, duke krijuar një përvojë të ngrohtë "shtëpi larg shtëpisë". Ushqimi është plot me shije emocionuese dhe të gjalla, dhe është menduar për t'u ndarë dhe shijuar së bashku me familjen dhe miqtë. Për të mos harruar, TERRA RESTAURANT ofron gjithashtu koktejle dalluese dhe freskuese, duke e bërë atë vendin e përsosur për t'u çlodhur dhe për të kaluar një kohë të mirë!

Marriott in Tirana

 

Përshtypjet turistike

Si Marriott-i i parë në Shqipëri, Tirana Marriott Hotel synon të bëhet një përcaktues i trendeve dhe t'i qëndrojë besnik misionit të tij global për të ofruar një mikpritje të mrekullueshme. Gjithmonë. Të ftuarit që vijnë në Marriott Tirana tashmë kanë pritshmëri për përvojën e tyre; megjithatë, bashkëpunëtorët tanë të përkushtuar të pasionuar shkojnë më lart dhe përtej për të siguruar kënaqësinë e mysafirëve. Për më tepër, të qenit pjesë e programit të besnikërisë Marriott Bonvoy, është një pasuri e paçmuar për mysafirët tanë që ndihen të vlerësuar dhe kujdesen për të.

Një nga parimet e theksuara që drejton kulturën e kompanisë dhe në gjithçka që bëjmë sot është mentaliteti "Vendosni njerëzit në radhë të parë". Kjo kulturë ka fituar vazhdimisht çmime dhe njohje të Marriott International në mbarë globin. Dhënia e mundësive bashkëpunëtorëve për t'u rritur dhe për të pasur sukses është pjesë e ADN-së së kompanisë që ne i përmbahemi në Tirana Marriott Hotel.

Marriott in Tirana

 

Eko miqësore

Tirana Marriott Hotel është pjesë e nismës Serve360 të kompanisë e cila synon të bëjë mirë në çdo drejtim. Në nivel lokal, ne e kuptojmë misionin tonë për të qenë lider në ndërgjegjësimin dhe marrjen e vendimeve të arsimuara për mjedisin dhe qëndrueshmërinë. Hoteli ka politika të tilla në fuqi, duke theksuar nismën tonë "nga burimi në pjatë" për Terra Restaurant dhe angazhimin zero të mbeturinave.

Marriott in Tirana

 

Për më shumë informacione:

https://www.marriott.com/en-us/hotels/tiamc-tirana-marriott/overview/

https://www.marriott.com/en-us/hotels/tiamc-tirana-marriott/dining/

 

01.08.2023

Çfarë të bëni në Gusht 2023 në Tiranë

Tirana në gusht është e barabartë me ditët e nxehta + pushime. Kështu që këtë herë njerëzit vendosin të bëjnë një pushim dhe të shijojnë verën e tyre. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht të dilni jashtë Tiranës. Në fakt shumë vendosin të qëndrojnë në afërsi dhe të zgjedhin një mënyrë më komode dhe më të lirë për të kaluar vapën e verës. Për shembull:

 

Njerëzit mund të përdorin një shëtitje relaksuese në mbrëmje në sheshin "Skënderbej" dhe nëpër parqe të tjera si parku Rinia.

 

Parku i Liqenit Artificial është një tjetër destinacion për netët e gjata të verës, ku njerëzit mund të shijojnë shëtitjet në natyrë dhe nga flladi i freskët i ujërave të liqenit. Ose merrni trenin e vogël që kalon nëpër park, apo edhe kinema të hapura nën yje dhe festivale muzikore që ata mbajnë shpesh.

@farazrazz

 

Ende një nga mënyrat më të mira për t'u larguar nga nxehtësia do të ishte pishina, Pishina Tagan. Dhe kjo jo vetëm për shkak të ujit por edhe për pamjen dhe atmosferën mahnitëse që ofron.

Things to do in Tirana in  August

 

Nëse keni një dashuri per njgjitjet, atëherë me siguri do t'ju pëlqejnë Kanionet e Erzenit dhe Syri i Ciklopit ku mund të notoni në ato ujëra kaltra e të kristalta.

Things to do in Tirana in  August

 

Gjatë fundjavave mund të eksploroni fshatrat e Tiranës, ose të kaloni një ditë në Parkun e Aventurave në Dajt, një vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere dhe të bëjnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

Things to do in Tirana in  August

 

Restorantet e rekomanduara:

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/110/ballkoni-i-dajtit-restauranthttp://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/339/amo-sushi,

http://www.visit-tirana.com/sq/lajme/view/436/Restorant_Veranda_ne_Tirane

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/361/terra-restaurant

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/344/habitat-restaurant

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/fast-food/359/turtles-pizza

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/desserts/220/reka-pastry

 

Shijojeni qëndrimin tuaj në Tiranë!

 

17.07.2023

Restorantet Më të Mira në Tiranë 2023

Tirana është plot me turistë, dhe përvec atraksioneve turistike që ata vizitojnë, padiskutim duan të dine se ku të drekojnë, ku të freskohen dhe ku të shijojnë traditën dhe mikpritjen shqiptare. Ja disa nga restorantet që sugjerojmë  në artikullin të kësaj vere.

 

Habitat Restaurant

Habitat Restaurant, ndodhet brenda Habitat Hotel. Kuzhina e tyre italiane është klas më vete, sidomos kur flasim për gatimet e detit. Shije e freskët, me aromë të pasur dhe pjata të servirura me finesë dhe elegancë. Atmosfera e ngrohtë e restorantit fton gjithkënd në një ekspieriencë të paharueshme. Prandaj nëse ndodheni në afërsi të “Kompleksit Deliorgji” tek rr.Kavaja, bëni një devijim tek Habitat Restaurant, nuk keni për tu penduar. 

Habitat Restaurant

 

Turtles Pizza

Nëse jeni në zonën e Bllokut, dhe preferoni picat ju sugjerojmë Turtles Pizza. Edhe pse ka pak muaj që ka nisur si biznes ka arritur një popullaritet rekord falë cilësisë së lartë të produkteve dhe menuse se larmishme. Ky vend i mbushur me nostalgji, do ju sjelli kujtimet e të shkuarës dhe tju ktheje ne fëmijërinë e lumtur. Kjo sepse Turtles Pizza ka marr inpirim pikerisht nga seria vizatimore Ninja Turtles. Nëse mbani mend personazhet vdisnin për picat, dhe në të njëjtën mënyrë dhe ju do i adhuroni picat e gatuara nga Turtles Pizza.

Turtles Pizza

 

Pastiçeri Reka

Në Bllok, pas picave mund të ndaloni për një ëmbëlsirë apo akullore te Pasticeri Reka, një ëmbëltore tradicionale shqiptare. Kur hyni brenda, ju përshëndet aroma e produkteve të freskëta dhe një varg i gjerë ëmbëlsirash të shumëllojshme. Pasticeri Reka krenohet me përdorimin e përbërësve cilësorë dhe recetave tradicionale, duke siguruar që çdo kafshat të jetë një shpërthim shije dhe nostalgjie. Pavarësisht nëse vendosni të shijoni ëmbëlsirën tuaj me një filxhan kafe aromatike ose e merrni për të shoqëruar eksplorimin tuaj të qytetit, Reka Pasticeri ofron një përvojë të ëmbël që do t'ju lërë të dëshironi më shumë.

Pasticeri Reka

 

Terra Restaurant

Nëse jeni pranë Sheshit Nënë Tereza, ju sugjerojmë Terra Restaurant i Marriott Hotel Tirana. Pavarësisht nga emri në këtë restorant do ndiheni në qiellin e shtatë, duke filluar që në hyrje ku mirëpiteni jo vetëm nga stafi i përpiktë por dhe nga atmosfera elegante njekohësisht edhe e ngrohtë. Gjithë kjo në një ambient fantastik me pamje nga qyteti. Ushqimi as që vihet në dyshim për shijen e mrekullushme i cili është një mix i kuzhinës mesdhetare por edhe kuzhina të ndryshme që përbëjnë menunë unike të tyre. Pra diversiteti dhe cilësia e produkteve stinore është garanci. Nëse jeni duke kërkuar një përvojë të paharrueshme kulinare ose një mbrëmje të këndshme jashtë, Terra Restaurant është zgjedhja perfekte si për vendasit ashtu edhe për turistët.

Terra Restaurant

 

Amo Sushi

Për ata që duan të drekojnë jashtë qëndres së Tiranës, ne ju sugjerojmë të ndaleni në TEG. Kuzhina aziatike e Amo Sushi është restoranti që ne sugjerojmë për ata që preferojnë kuzhinën aziatike. Menuja e tyre inovative të lë gjithmonë në habi, sidomos kur nuk e gjen dot në asnjë vend tjetër të riprodhuar. Amo Sushi ofron një larmi produktesh të cilat ti mund ti zgjedhësh vetë dhe të krijosh pjatën tënde. 

Amo Sushi

 

Veranda Bar Restaurant and Pizzeria

Për ata që nuk duan sushi por kuzhinë klasike italiane, po ne TEG ju sugjerojmë “Veranda Bar Restaurant and Pizzeria”. Ide të reja dhe innovative, mjedis familjar dhe pjata te serviura gjithë shije. Mund të shijoni dhe pamjen e bukur nga ballkoni i Verandës dhe të shijoni gatime fantastike që nga sallata, pasta, pica etj.  

Veranda Bar Restaurant and Pizzeria

 

Ballkoni i Dajtit Restaurant

Nëse doni të arratiseni prej Tiranës, Dajti është shpëtimi juaj. Dhe pavarësisht eksplorimit të natyrës, nuk ka vend më të mirë për t'u relaksuar sesa Ballkoni i Dajtit Restauraunt. Me pamje nga qyteti, me personin tuaj të preferuar, ne freskine e malit, shijoni gatimet mesdhetare dhe tradicionale të cilësisë më të lartë.  Edhe rruga për të arritur aty eshte argëtuese, si të shkosh me makinë ose me të famshmin teleferikun “Dajti Ekspres”. Një vend që i ka të gjitha.

Ballkoni i Dajtit Restaurant

04.07.2023

Freskohu në Pishinën Tagan

Ditët sa vijnë dhe zgjaten duke u shoqëruar me valën e nxehtësisë së padurueshme të verës e bëjnë të domosdoshme nevojën për tu freskuar dhe nuk mund tju japim një zgjidhje më të vlefshme sesa një ndër pishinat më të mira të Tiranës, pishina Tagan.
Kompleksi ndodhet në fshatin Tagan, Petrelë, vetëm 12 km në juglindje të kryeqytetit, në rrugën nacionale Tiranë-Elbasan. Në këtë kompleks mund të gjeni relaks, sport dhe argëtim ku çdo person mund të zgjedhë një aktivitet fizik për mirëqenien e trupit dhe mendjes së tij. Ju mund të zgjidhni të ushtroheni individualisht ose të bashkoheni me një grup të udhëhequr nga instruktorë dhe trajnerë. Gjithçka në lidhje me ujin.
I pajisur me një pishinë gjysmë olimpike me gjatësi 25 metra dhe gjerësi 18 metra, thellësia në gjysmën e parë të sipërfaqes është 2 metra në anën veriore dhe 1,45 metra në gjysmën e dytë të sipërfaqes. Pishina e vogël është 12 metra e gjatë dhe 8 metra e gjerë ku thellësia është 90 cm.
Filtrimi i ujit bëhet sipas normave të certifikuara për Pishinat Publike dhe Autoritetin Sanitar Higjienës. Në çdo cep të kompleksit do të shihni shumë tabela informuese dhe postera, për përdorimin e çdo pjese të mjedisit. Ky kompleks përfaqëson një model të standardeve më të larta që pishinat duhet të ofrojnë në vendin tonë. Masat e sigurisë për klientët janë detyra e parë e të gjithë stafit. Pishina ka punësuar në bazë të ligjit “Jetërojtar – Rojtar i Pishinës”, për parandalimin e aksidenteve.
Krahas të gjitha këtyre standardeve, kompleksi ka një kuzhinë të shkëlqyer, me produkte të freskëta të zonës. Pishina Tagan është një vend fantastik për të gjithë njerëzit që duan një vend të sigurt dhe shërbim të merituar. Është i hapur për ata që duan të mësojnë të notojnë, si dhe një vend i preferuar për kurse verore për fëmijët.
Argëtim familjar për të gjithë, mënyra më e mirë për të kaluar një ditë vere është pikërisht në Kompleksin Tagan. Siguri, argëtim dhe higjenë kalojeni verën e nxehtë në relaksin që ju ofron Pishina Tagan.

Things to do in Tirana in July

01.07.2023

Çfarë të bëni në Tiranë në Korrik 2023

Korriku si muaj më i nxehtë i vitit e boshatis mjaftueshëm Tiranën edhe pse pasditet janë goxha të gjalla. për shkak të eventeve të shumta që organizohen në hapësira publike. Por njerëzit janë në kërkim të arratisjes ndaj vapës gjatë ditës, dhe ne kemi sugjerimet e duhura per ju.

Things to do in Tirana in July

Ju e dini që Tirana i ofron të gjitha për të gjithë. Ka malin dhe detin shumë pranë ku mund të freskoheni disa dhjetra pishina, por dhe lumenj, si Lumi i Erzenit dhe kanionet e tij. Plazhet e Durresit janë vetëm 30 min larg prej këtu ose nëse doni të qëndroni në Tirane mund të eksploroni fshatrat e Tiranës ose të vizitoni malin e Dajtit dhe resortet e tij të pafundshme ku ju sugjerojme ti hidhni një sy "Ballkoni i Dajtit Restaurant" ose edhe Parkun e Aventurave në Dajt, vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere pra të qëndrojnë një ose dy netë në  Dajt dhe të organizojnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

Nëse keni dëshire të shkoni në pishina më në qytet nga zgjidhjet e pafundshme ju këshillojmë Tagan Swimming Pools për ujërat e pastra, sigurinë dhe gjelbërimin përreth që ta japin garanci për një pushim relaksues dhe të këndshëm.

Things to do in Tirana in July

Nëse e doni ecjen, atëherë me siguri do t'ju pëlqejnë Kanionet e Erzenit dhe Syri i Ciklopit për të notuar në ujërat e kaltra.

Things to do in Tirana in July

Po patët dëshirë për një aktivitet më të gjallë dhe njëkohësisht informativ, mund të zgjidhni një tour në qytetin e Tiranës me një nga guidat tona të specializuara. Turet mund të jenë të llojeve të ndryshme, prandaj  nëse keni dëshirë hidhini një sy faqes tonë të tureve njëditore në Tiranë.  

Por nuk mbaron ketu! Kemi dhe shume evente qe na presin duke filluar me:

4 Korrik- Festa Amerikane

Me rastin e 4 Korrikut, Dita e Pavaresise se Amerikes, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit organizon në Amfiteatrin e Parkut të Madh të Liqenit të Tiranës një koncert me instrumentistët e Bandës së Qytetit si dhe disa nga artistët më të mirë. Për më shumë informacion.

 Travel Fest-Java Ndërkombëtare e Filmit në Tiranë

Në edicionin e ardhshëm nga 3-7 korrik 2023, Travel Fest Albania do të zgjerohet edhe më tej duke prezantuar një konkurs fotografie. Tema kryesore e ngjarjes do të jetë "Dedikuar Tokës". Për më shumë informacion.

 

Korriku është kremtimi i shumë ngjarjeve kulturore të quajtura javë kulturore ndërkombëtare.

Vende të ndryshme do të sjellin në Shqipëri aktivitete për të gjithë, ku do të përjetoni në ditë dhe vende të ndryshme në Tiranë kuzhinën e tyre, muzikën, traditat, filmat, koncertet etj. Gjatë këtij muaji do të mund të shihni Spanjën nga data 1-7, Malin e Zi nga 10-14, Azerbajxhan nga 17-22 korrik. Shih gjithe programin këtu.

20 Korrik

Dhe si eventi m֝ë  kulmor dhe i shumepritur është koncerti i Ricky Martin, që për herë të parë vjen në Tiranë në Javën e Kulturës Spanjolle. Ikona e muzikës latine do të vijë në Shqipëri, më shpejt nga sa mund ta imagjinonit. Më 20 korrik, Ricky Martin do të performojë në sheshin Skënderbej. Ylli i muzikës botërore, në kuadër të turneut të tij “RICKY MARTIN SYMPHONIC”, ka vendosur të bëjë një ndalesë të vogël edhe në Shqipëri. Ai do të performojë në sheshin Skënderbej dhe do të shoqërohet nga Orkestra Kombëtare e Tiranës dhe grupi i tij për të sjellë më të mirën e muzikës së tij.

Për më shumë evente të tjera vizitoni faqen tonë.

Restorante të rekomanduara nga ne: Veranda, Amo Sushi, Restorant Ballkoni Dajti, Turtles Pizza, Pasitçeri Reka, 

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/110/ballkoni-i-dajtit-restaurant,

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/339/amo-sushi,

http://www.visit-tirana.com/sq/lajme/view/436/Restorant_Veranda_ne_Tirane

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/fast-food/359/turtles-pizza

http://www.visit-tirana.com/it/mangiare-bere/pasticcerie/220/pasticceria-reka

http://www.visit-tirana.com/it/mangiare-bere/ristoranti/344/habitat-restaurant

http://www.visit-tirana.com/sq/planifiko-viziten/hotele-ne-tirane/345/hotel-habitat

 

 Shijojeni qëndrimin tuaj në Tiranë!

19.06.2023

Kazerma e Cerenit

Një prurje e vecantë, risia e fundit, Kazerma e Cerenit ishte një vend që më la pa fjalë.

Origjinaliteti dhe ruajtja e së vjetrës e sjellur për klientelën ishte dicka që unë si vizitore nuk e kisha parë më parë.

Sa hyje, gjëja e parë që vije re ishte stafi, të veshur me veshje ushtarake të cilët shumë mikëpritës të shoqëronin për te hyrja e kazermës.

Në hyrje në të majtë ndodheshin fjetoret dhe në të djathtë ndodhej pika e informacionit dhe dyqani i suvenireve ku gjithashtu shiteshin produkte origjinale të kazermës, lengje të ndryshme, pije të tjera etj.

Fjetoret, dhjetë dhomat, ishin gjithashtu të përshtatura me mjedisin dhe të pazakonta. Të ruajtura në stilin ushtarak, por të rregullta ato të bënin të ndiheshe si pjesë e një filmi ose videoloje.

Përderisa të gjitha produktet që ata servirnin ishin natyrale të bëra aty nga vetë stafi I kazermës, ndodheshin punishte të vogla për jufkat, sera me perime e fruta etj.

Një zonë e posacme ishte krijuar për eventet, e ruajtur gjithashtu sipas stilit të kazermës, e mbuluar me xhama dhe drita, me bimë te ndryshme që të tërhiqte me sy të parë.

Pjesa e restorantit ishte gjithashtu e vecantë, stafit nuk i mungonin veshjet sipas gradave të ndryshme ushtarake, ku personi me lartë në detyrë dallohej nga me I ulëti sipas veshjes dhe dekoratave. Ushqimi shijohej gjithashtu me tingujt e muzikës së lehtë të luajtur në ambjentet e restoranit në një piano të vogël.

Në të dalë të zonës kryesore të kazermës, te pjesa e dytë e eksperiencës turikistike ndodhej muzeu I vendosur në një nga pesëmbëdhjetë tunelet e përdorura dikur për ushtri. Kalimi nga njëra anë e rrugës në tjetrën ishte rregulluar me një urë provizore, një tub që të shtonte shpirtin e aventurës kur e kaloje. Muzeu paraqiste vetëm sendet, veshjet ushtarake të gjetura në tunel, rezerva ushtarake libra psikologjikë për ushtrinë etj, e ideuar në një menyrë perfekte dhe tmerrësisht interesante dhe unike, por mes këtyre sendeve ndodheshin tre televizorë me playstation ku mund të luaje lojëra moderne lufte.

Në pritje të investimeve dhe ideve të vazhdueshme që janë hedhur për këtë zonë si përshembull shfrytëzimi I tuneleve si zona lojërash, paintball etj, pritshmëritë e mia u rritën dhe kureshtja më bën ta vizitoj për herë të dytë për të parë zhvillimin e këtij vendi të vecantë ku dhe puna e derimë tanishme të lë mbresa të shkëlqyera.

Do t’ia rekomandoja këtë vend kujtdo, në fund të fundit nëse nuk jeni të apasionuar pas aventurës dhe historisë, Kazerma e Cerenit do t’ju bëjë të tillë.

https://kazermacerenit.al/

 

 

16.06.2023

Edukimi i të rinjve me trashëgiminë kulturore të Tiranës

DMO Albania sjell projektin e ri interaktiv me të rinjtë e sotëm, gjimnazistët kureshtarë dhe plot njohuri janë të ekspozuar ndaj fakteve interesante dhe relativisht të panjohura për vendin tonë. Shkollat e mesme si: Ismail Qemali, Eqerem Cabej, Besnik Sykja, Sami Frashëri dhe Qemal Stafa ishin pjesë e këtij projekti për trashëgiminë kulturore materiale dhe shpirtërore të Tiranës dhe rrethinave, ku Akademia e Studimeve Albanologjike e mbështetur nga Bashkia e Tiranës, aktivizoi pedagogët dhe ekspertët më të mirë në fushën e arkeologjisë, arkitekturës dhe trashëgimisë shpirtërore për realizimin e këtij programi arsimor. Studentët ishin shumë aktivë dhe mbetën të kënaqur me këtë projekt, duke marrë me vete informacionin shtesë që mësuan nga pedagoget: Dr.Nevila Molla, Dr.Sabina Veseli, Dr.Melsi Labi, Dr. dhe një perspektivë të re për historinë e bukur të vendit tonë. Kjo perspektivë u përforcua edhe nga vizita në Muzeun Arkeologjik të Tiranës, ku studentët u mahnitën nga artefaktet e ndryshme të mbledhura enkas nga Muzeu Arkeologjik, të mirëmbajtura dhe të ruajtura me kujdes. Në ditën e fundit të projektit, fëmijët e shkollës "Qemal Stafa" patën kënaqësinë të vizitojnë objektet kulturore ilire të Persqopit, ku Prof.Asoc.Dr.Altin Skënderaj shpjegoi para nxënësve rëndësinë e këtij objekti dhe historinë e tij. Ka pasur interesim të madh nga të rinjtë për çdo aspekt të projektit tonë dhe kemi qenë të lumtur të mirëpresim frymën e adoleshentëve energjikë dhe inteligjentë që janë e ardhmja e vendit tonë.

Tirana Photo Festival 2023

05.06.2023

Tirana Photo Festival 2023

Momenti erdhi! Ekspozita e Tirana Photo Festival, Edicioni 6-të, hapet në datën 9 dhe vazhdon gjer më 17 Shtator 2023.

Tirana Photo Festival is the biggest event of photography in Albania, organized every year in Tirana, Capital of Albania.

Tirana Photo Festival është eventi më i madh i fotografisë në Shqipëri, që organizohet çdo vit në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. Qëllimi i këtij festivali është të promovojë Shqipërinë përmes Fotografisë si dhe të edukojë dhe motivojë të rinjtë me artin e fotografisë. Këtë vit është edicioni i 6-të dhe tema është Në lëvizje. Ka një konkurs në tre kategori: Foto Single, Foto Series dhe Video Drone Ekspozita me 100 foto do të shfaqet në Parkun e Madh të Liqenit të Tiranës, për një javë nga data 9 deri më 17 shtator. Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të organizohet më 12 shtator në Amfiteatrin e Tiranës, Tiranë

Me shume: www.tiranaphotofestival.com 

01.06.2023

Çfarë të bëni në Qershor 2023 në Tiranë

Vera ka mbërritur! Sheshet dhe parqet kryesore të Tiranës janë plot me vizitorë vendas dhe të huaj që shëtisin dhe shijojnë stilin e jetës së kryeqytetit shqiptar. Ngjarje, ture në lëvizje, aktivitete… çdo ditë ndodh një event dhe për këtë kontrolloni gjithmonë websitin tonë në seksionin e ngjarjeve.

Këtë vit ka shumë aktivitete kulturore gjatë Javët Kulturore ku çdo vend do të përfaqësohet brenda një jave me filma, vallëzime, muzikë, seminare shumë aktivitete të ndryshme për të marrë pjesë dhe evente për t'u bashkuar. Nata e jetës gjithashtu është plot. Rrugët janë plot dritë dhe bare me muzikë. Gjithçka që ju nevojitet është të krijoni një axhendë për t'i ndjekur këto ose thjesht të dilni dhe t'i lejoni vetes të kaloni nëpër stilin e jetës në Tiranë gjatë muajit qershor.

What to do in June 2023 in Tirana

1 Qershori është dita e fëmijëve në Shqipëri, në këtë ditë janë planifikuar shumë aktivitete në zona të ndryshme të qytetit, si: Grand Park, Sheshi Skënderbej, Parku Rinor, Kalaja e Tiranës etj. Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve është kthyer në një ditë jo vetëm festive. , por edhe një ditë për t'i thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. Është dita kur vetë fëmijët shprehen lirshëm për të shprehur të drejtat e tyre. https://en.wikipedia.org/wiki/Children%27s_Day

 

Do të ketë organizime të ndryshme për të festuar ditën e fëmijëve. Këtë herë 1 Qershori është të enjten dhe njerëzit janë në punë ndaj nuk do të ketë shumë evente në mëngjes. Pasdite sheshi Nënë Tereza, Sheshi Skënderbej, amfiteatri dhe rrugicat e Bllokut do të kenë organizime të ndryshme, nga teatri i kukullave, muzika dhe lojërat.

Ndërsa më 4 qershor është 1 viti i hapjes së Kopshtit Zoologjik, i cili ishte në restaurim dhe tashmë në një vit është hapur për të gjithë. https://aprtirana.al/parqe-rekreative/parku-zoologjik/

 

Prej aty jeni shumë afër Liqenit Artificial të Tiranës dhe mund të hyni lehtësisht në bulevardin ku mund të filloni të ecni në qytet. Universiteti i artit, sheshi Nënë Tereza dhe vazhdoni deri në sheshin Skënderbej dhe ju sugjerojmë të vazhdoni deri në fund të bulevardit për të parë ndryshimet që kishin ndodhur pas ish-stacionit të trenit.

Qershori është kremtimi i shumë ngjarjeve kulturore të quajtura javë kulturore ndërkombëtare.

Vende të ndryshme do të sjellin në Shqipëri aktivitete për të gjithë, ku do të përjetoni në ditë dhe vende të ndryshme në Tiranë kuzhinën e tyre, muzikën, traditat, filmat, koncertet etj. Gjatë këtij muaji do të keni mundësi të shihni Italinë nga data 1-10 qershor. Holanda nga 14-18, Franca nga 19-28 Qershor.

What to do in June 2023 in Tirana

Shikoni programin e plotë https://www.jkn.al/

 

Festa e Mbylljes së Panoramave të Modës

Në përfundim të ekspozitës së modës Panorama - Vala e Re Italiane, e inauguruar më 8 maj pranë COD - Qendra për Hapje dhe Dialog, Instituti Italian i Kulturës në Tiranë ju fton në festën e mbylljes së Panorama e Modës. Ekspozita do të prezantohet në një mënyrë të re, përmes projeksionit të fotove dhe videove në kolonadën madhështore të Sheshi Italia. Kolona zanore shoqëruese e eventit do të realizohet nga DJ MaNu, i ftuar enkas nga Italia. Panorama e Modës – Vala e Re Italiane është një projekt i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, i kuruar nga Vogue Italia. Ekspozita lindi me synimin për t'i dhënë zë dhe shikueshmëri gjeneratave të reja të stilistëve dhe stilistëve italianë, duke përcjellë vizionin dhe punën e tyre në mbarë botën. Ekspozita rrëfen modën bashkëkohore italiane, përmes vizionit dhe punës së 10 stilistëve - ACT N°1, Gisèle, Cormio, lessico familiare, Magliano, Marco Rambaldi, Medea, Panconesi, Niccolò Pasqualetti, SSHEENA - të cilët mbështesin ripërpunimin e traditave artizanale në me një formë të re dhe me gjuhë e metoda novatore, kanë mundur të mbajnë një marrëdhënie të fortë dhe të integruar me industri të tjera që lidhen me kulturën apo krijimtarinë italiane, si dhe të trajtojnë në mënyrë origjinale aspiratat dhe temat e dashura për shoqërinë bashkëkohore.

E ardhmja është e tashme

A do të vijë e ardhmja me hapa të qëndrueshëm apo të çrregullt? Si do të zhvillohen zhvillimet e ardhshme në botën tonë aktuale? Si po ndryshon natyra dhe perceptimi ynë për të? Ekspozita synon t'u përgjigjet këtyre pyetjeve duke vendosur kafshët dhe bimët në qendër të veprave të artit dhe duke kombinuar praktika të ndryshme artistike, të tilla si krijimi i filmave jo-fiction sipas një qasjeje të artit serial, përdorimi jokonvencional i materialeve analoge dhe filmave fotografikë, si dhe përdorimi i regjistrimeve në terren në lidhje me objektet. Ndërsa natyra është e pranishme në veprat e artit, njeriu karakterizohet nga mungesa e saj, por është gjithmonë i pranishëm. Nga 1 deri në 22 Qershor në Qendrën Kulturore Tulla.

Ekspozita/ Jerusalemi nuk është thjesht një qytet

Ekspozita "Jerusalemi nuk është vetëm një qytet" përmbledh 120 fotografi që tregojnë spektrin e gjerë të trashëgimive fetare dhe kulturore të përfaqësuara në qytetin e Jerusalemit me veprën e Dmitry Brickman.

 

What to do in June 2023 in Tirana

TRIATLONI i Tiranës

Rikthehet më 11 qershor, në Farkë. Triathlon është një sport që kombinon tre disiplinat sportive më të njohura dhe të praktikuara në një garë të vetme: not, çiklizëm dhe vrap. 

Qershori është muaji i përsosur për të marrë pak diell në parqet e Tiranës, për të organizuar një piknik apo për të shijuar kinematë në ambiente të hapura. Çiklizmi rreth liqenit, apo ecja janë disa nga aktivitetet e tjera që mund t'i shijoni kryesisht pasditeve.

Gjatë fundjavave mund të eksploroni fshatrat e Tiranës, ose të kaloni një ditë në Parkun e Aventurave në Dajt, http://www.visit-tirana.com/things-to-do/sports/266/dajti-adventure-park a vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere dhe të bëjnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

 

Restorante të rekomanduara: Veranda, Amo Sushi, Restorant Ballkoni Dajti

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/110/ballkoni-i-dajtit-restaurant,

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/339/amo-sushi,

http://www.visit-tirana.com/sq/lajme/view/436/Restorant_Veranda_ne_Tirane

 

22.05.2023

Pse të studiosh në Shkollën Franceze Ndërkombëtare të Tiranës

 E themeluar më 2011, Shkolla Franceze Ndërkombëtare e Tiranës (EFIT) pret sot 150 nxënës nga shkolla fillore te gjimnazi. Që prej shtatorit 2019, institucioni ka një kampus të ri që ndodhet në një vend ideal në lagjen dinamike Tirana East Gate, ku janë vendosur edhe shkollat e tjera ndërkombëtare të ngjashme dhe ofron një kuadër të përshtatshëm për të nxënit dhe zhvillimin e secilit.

 Me ekipin e saj pedagogjik dhe të angazhuar, shkolla synon t’i ofrojë çdo nxënësi njohuri dhe kompetenca të qëndrueshme dhe një shkollim të hapur ndaj Evropës dhe botës. Ajo kontribuon në përhapjen e gjuhës dhe kulturës franceze & ndërkombëtare në një kuadër pedagogjik laik, gjuhësor dhe ndërkulturor.

EFIT është institucioni i vetëm francez në Shqipëri i akredituar nga Ministria franceze e Arsimit Kombëtar deri në kursin e mesëm viti i 2-të (CM2) apo klasën e pestë. Duke nisur nga 9-vjeçarja (klasa e 6-të), mësimdhënia mbështetet në programet e Qendrës kombëtare të mësimit në distancë (CNED), të dhëna në vend nga profesorë asistentë pedagogjikë. Për këtë arsye, të gjithë nxënësit e dalë nga EFIT mund ta vijojnë shkollimin e tyre në një institucion të rrjetit ODYSSEY jashtë shtetit ose në rrjetin botëror të AEFE, pa pasur nevojë për provim pranimi.

 French International School of Tirana (EFIT)

MËSIMDHËNIA NDËRKULTURORE

Një arsimim sipas modelit francez në një dinamikë shumëgjuhësore dhe ndërkulturore.

Nga Grupi i Vogël parashkollor, në ciklin e mesëm, nxënësit në EFIT përfitojnë një mësimdhënie rigoroze që ndjek programin shkollor të vendosur nga Ministria franceze e Arsimit kombëtar, që çon në “Diplomën kombëtare të lirimit” dhe përgatitjen e “Maturës” franceze. Ajo ka sot rreth 150 nxënës të moshës nga 2 në 15 vjeç, që përfaqësojnë shumë kombësi (shqiptare, franceze, belge, zvicerane, amerikane, italiane, greke, spanjolle, ukrainase). Nxënësit janë ndarë në 9 klasa me numër të vogël, gjë që lejon kushte të shkëlqyera të mësimdhënies.

 Një vështrim brenda klasave

Ambjenti i klasave tona është me kushte shumë të mira. Fëmija juaj ka hapësirë për të mësuar, luajtur në kohë të lirë, kaloj kohë kreative me shokët dhe shoqet në këndin e tyre krijues. Klasat janë të mirëorganizuar, të sigurta dhe të ngrohta, me plot dritë.

Klasa është e organizuar me stacione të ndryshme. Gjatë kohës së lirë, kur fëmija juaj ka mbaruar detyrën e klasës, mund të shpenzojë kohë duke bërë diçka që i pëlqen. Kështu rrit kreativitetin, vetbesimin dhe mënyrën e të shprehurit qartë. Fëmija juaj rritet duke mësuar dhe duke formuar karakterin e vet.

Mësimi zhvillohet në gjuhën franceze, gjithashtu për ata që janë fillestar ne kemi mësues specialistë që ndihmojnë fëmijën tuaj të përmirësoj komunikimin dhe të shkruarit në gjuhën Franceze. Gjithashtu fëmija do të ketë mundësi të shtojë njohuritë edhe në gjuhën angleze.

 

 French International School of Tirana (EFIT)

Gjuhët e huaja

Rëndësia e të mësuarit të gjuhëve të huaja në ditët e sotme

Shqipëria është hapur me vendet e tjera të botës dhe tashmë ka lindur dhe nevoja e të mësuarit të gjuhëve të huaja. Fëmijëve u bën mirë të mësojnë disa gjuhë që në moshë të vogël. Përveçse kanë më shumë shanse për të gjetur një punë të mirë në të ardhme ose për të avancuar në karrierën e tyre, mësimi i një gjuhe të dytë mund tu japë atyre gjithashtu një pasqyrë të kulturave të tjera. Do të jenë më të përgatitur dhe më të sigurt për të udhëtuar nëpër botë dhe për të eksploruar mënyrat e ndryshme të jetesës së njerëzve të tjerë. Studimi i gjuhëve të huaja rrit aftësitë e të dëgjuarit dhe kujtesën. Gjithkush merr pjesë në mënyrë më efektive dhe më të përgjegjshme në një botë multikulturore nëse di një gjuhë tjetër.

 

Ejani studioni në EFI Tirana si një portë hyrëse për të studiuar në Universitetet më të mira të Francës, Belgjikës, Zvicrës por dhe në universitete të tjera të gjuhës angleze pasi cdo nxënës del me njohuri të shkëlqyra në dy gjuhë.

French International School of Tirana (EFIT)

https://efitirana.com/sq/