19.04.2021

Noor- një nga vendet më 'cool' në Tiranë

‘Noor’ është ai bari që të ngroh në ditët e ftohta të dimrit, është ai vendi që na frymëzon edhe në ditët me shi, dhe në mbrëmjet verore ku tarraca bëhet shumë gjallëruese.

Noor-bar bistro ne Tirane, restorant

Noor është një bar dhe bistro, me vendodhje në zemër të Tiranës, pranë qendrës tregtare “Toptani”. Me një ambient modern të arreduar këndshëm dhe me elemente tradicionale, Noor të fton për një kafe mëngjesi, drekë biznesi apo aperitivë me miqte pasditeve.

Noor-bar bistro ne Tirane, restorant

Nëse të pëlqen të soditësh jashtë, ambienti i tarracës është pikërisht për ty, nga ku mund të shohësh Sarajet e Toptanit, rrugën Abdi Toptani, dhe godinën shumëkatshe të Maritim Plaza.

Noor-bar bistro ne Tirane, restorant

Kur ta ka ënda për një piadine apo pasta të mirë italiane, mos kërko më gjatë por shko tek Noor.

Menuja e Noor fillon që nga antipastat, piadinet italiane dhe pastat e shijshme.

Çdo të mërkurë dhe të enjte, është dita e aperitivëve dhe “fingerfood”-it. Në këto ditë, tek Noor do të gjeni ushqim “finger food” pa limit, dhe ju duhet vetëm të porosisni një pije, që kushton pak më shumë se ditët e tjera dhe mund të shijoni gjitha ushqimet e përgatitura.

Ndërsa fundjavave mund të shijoni një brunch me specialitete të ndryshme.

Noor-bar bistro ne Tirane, restorant

Këtu mund ta konsumoni një drekë me kolegët tuaj, “business lunch”-in mund ta kombinoni me pjatat tuaja të preferuar.

Çfarë e bën një vend të mirë përveç ushqimit të mirë, ambientit modern e komod? Patjetër që shërbimi i stafit, për të cilën vlen të theksohet që janë shumë miqësor dhe profesional.

 

Noor-bar bistro ne Tirane, restorant

E keni parasysh momenti kur zbuloni një vend të mirë dhe doni ta ndani me miqtë, ja kështu na ndodhi me ‘Noor’, ndaj po ua sugjerojmë ta vizitoni.

08.04.2021

Restorantet më të mira në Tiranë

Kulinaria shqiptare po fiton reputacion në botë për kuzhinën e saj unike dhe shumë të shijshme. Shumë blogera po shkruajnë artikuj rreth kuzhinës tonë tradicionale duke vlerësuar shijen karakteristike të kuzhines tonë që është një miks mes kulinarisë shqiptare turke greke dhe italiane. Restorantet më të mira ndodhen në Tiranë, ku ju mund të gjeni thuajse në çdo qoshe apo cdo rrugë një vend të mirë për të ngrënë. Më poshtë 6 restorantet që VisitTirana rekomandon.

 Gambero Gourmet

Nëse ju pëlqen të frekuentoni restorante me kuzhinë fine dhe dëshironi të provoni eksperienca të reja, atëhere shkoni në Gambero Gourmet, vendi i duhur ku do të përjetoni shije dhe shërbim të pakrahasueshëm.

Cilësia e parë e produkteve, kuzhinë me teknologjinë më të fundit, dëshira e shefave të kuzhinës për t'ju sjellë më të mirë por jo vetëm, çmimet shumë të arsyeshme dhe ekonomike të shoqëruara me mbi 140 marka verërash të ndryshme përbëjnë luksin e vërtetë në “Gambero Gourmet”.

Ballkoni i Dajtit

Nëse doni një dreke më një pamje spektakolare të qytetit, shkoni në Ballkonin e Dajtit.

Ushqim i shijshëm me pamje mahnitëse, kështu mund t’a përshkruajmë Ballkonin e Dajtit, i cili gjendet në Malin e Dajtit, ku ju mund të shkoni nëpëmjetë teleferikut “ Dajti Ekspres”. Restoranti është mjaft i këndshëm dhe i rehatshëm me hapësira të bollshme, nga ku të ofrohet një pamje e mahnitëse, ku Tiranën e ke si në pëllëmbë të dorës.

Këtu ofrojnë gatime tradicionale dhe mesdhetare me një shërbim të shkëlqyer. Restoranti është elegant, modern, i rehatshëm, argëtues dhe sigurisht shumë i ngrohtë dhe mikpritës për klientët. Nëse vizitoni Tiranën, mos humbsni rastin të shkoni te Ballkoni i Dajtit!

UKA Farm

Nëse doni të provoni ushqim të mirë tradicional direkt nga ferma, brenda ambienteve të një ferme, provoni UKA Farm. Ushqim i shijshëm nga produktet e zonës shoqëruar me nje verë fantastike të bërë nga vreshtat e familjes. Ndodhet në Laknas, 15 minuta larg Tiranës, afër Aeroportit Nënë Tereza. Restoranti është i vendosur në mes të fermës dhe ju ofron mundësi unike për të shijuar deri në fund aromën e prodhimeve të zonës.

Uka Farm

Season Restaurant

Season Restaurant siç e sugjeron dhe emri është një restorant ku mund të shkosh dhe të provosh pjatat më të mira në çdo stinë. Restoranti modern i vendosur në zonën e bukur të Pazarit të Ri, ofron gatime Italiane, pasta dhe pica furre si dhe një varietet pijesh. Vendndodhja strategjike e restorantit në një nga lagjet më të vjetra në Tiranë, Pazari Ri, një zonë mjaft e frekuntuar nga vendasit dhe të huajtë e bën këtë vend mjaft të spikatur. Restoranti ka ruajtur edhe disa elemente të tradicionales ku mund t’i dalloni fare lehtë në pikturat si dhe jastëkët në divane.

Hotel Colosseo Restaurant

Nëse kërkoni një vend për një darkë romantik, ose me një grup shoqëror, restoranti i Hotel Colosseo është ideal për darka ose dreka fantastike. Shijoni gatimet e shijshme nga menuja e restorantit , i cili është i hapur nga dreka deri në 11 të darkës. Nuk mungojnë as varietet e gatimeve të detit, sallata Cezar, pasta dhe rizoto, peshku dhe mish i freskët i gatuar me mjeshtëri nga Shefi i kuzhinës.

Hotel Colosseo Tirana

Elite Palace Restaurant

Me një kuzhinë mesdhetare, restoranti i Elite Palace është një nga ato vendet që kur e provon vështirë ta harrosh si eksperiencë. I vendosur në një kodër me pamje panoramike të Tiranës, ky është vendi ideal për të qenë larg zhurmave të kryeqytetit dhe të kaloni këndshëm në këtë vend pranë natyrës. Restoranti nuk është thjesht një restorant për të drekuar ose darkuar, por një restorant me shije. Dekori i veçantë me detaje të ngjyrës së arit dhe të bardhës të bën të ndihesh sikur je në një vend mbretëror, pa përmendur këtu gatimet e shijshme dhe të servirura me art. Mbi të gjitha çmimet janë të leverdisshme.

Elite Palace Hotel Tirana

25.03.2021

Informacione mbi Covid-19 në Shqipëri

Informohuni mbi të rejat e fundit në lidhje me situatën e Covid-19 në Shqipëri. Cilat janë masat dhe kufizimet për vendasit dhe vizitorët që vijnë nga jashtë. Ministria e Shëndetësisë njofton se do të ketë mbyllje nga ora 22:00 deri në 6:00 të mëngjesit.

Baret, restorantet, fast food-et dhe aktivitete të tjera të ngjashme janë të ndaluara të veprojnë midis orës 20:00 dhe 6:00, përveç shërbimeve të shpërndarjes. Lëvizja publike është e kufizuar gjatë këtyre orëve me përjashtim të arsyeve të punës, emergjencave të kujdesit shëndetësor ose nevojave urgjente. Portali e-Albania duhet të përdoret për leje të veçantë për të lëvizur gjatë kësaj kohe.

  • Në fuqi nga Janari, të gjithë udhëtarët që vijnë nga shtete të ndryshme nga mosha dy vjeç e lart duhet të sigurojnë një test negativ virale COVID-19 të marrë brenda tre ditëve kalendarike të udhëtimit.
  • Rihapen fluturimet me Britaninë e Madhe.

 

Ministria e Shëndetësisë njoftoi kufizime për mbledhjet në ambiente të brendshme dhe të jashtme të më shumë se 10 personave deri në një njoftim tjetër. Masa përfshin një gamë të gjerë aktivitetesh, të tilla si: konferenca /takime, tubime politike, festa, ceremoni martese, apo funerale.

Duke filluar nga 12 nëntori 2020:

- Administrata publike do të punojë online; përveç atyre që ofrojnë shërbime thelbësore nën protokollet e rrepta të sigurisë.

Duke filluar nga 15 tetori 2020:

- Veshja e maskës në ambiente publike, brenda dhe jashtë, për çdo individ 11 vjeç e lart është e detyrueshme.

- Mosrespektimi i këtij rregulli mund të rezultojë në gjobë deri në 3,000 lekë.

Duke filluar nga 1 qershori 2020:

- Rihapen parashkollorët dhe kopshtet.

- Të gjitha ngjarjet kulturore dhe tubimet e tjera të mëdha publike në Shqipëri anulohen për një kohë të pacaktuar.

- Ngjarjet sportive kanë rinisur, nuk lejohen spektatorwt

- Qendrat tregtare dhe dyqanet janë të hapura me udhëzime të rrepta për distancimin shoqëror.

- Parukierët dhe dentistët janë të hapur me udhëzime të rrepta për distancimin shoqëror.

- Restorantet dhe kafenetë janë të hapura.

- Të gjitha qendrat e aktiviteteve të brendshme u rihapën.

- Plazhet janë të hapura.

- Lejohen aktivitete në natyrë.

- Bibliotekat dhe muzetë janë të hapura.

- Transporti publik ka rifilluar.

- Të gjithë kufijtë detarë dhe ajrorë janë rihapur.

 

Testimi i COVID-19:

A ekzistojnë teste PCR dhe / ose antigjene për shtetas të huaj në Shqipëri? Po

Nëse po, a  dalin rezultatet Brenda 72 orësh? Po

Laboratorët e shëndetit publik:

Aktualisht, në mënyrë që të testoheni për COVID-19 nga autoriteti shqiptar i shëndetit publik duhet të keni simptoma dhe një rekomandim nga mjeku i familjes i autoritetit të shëndetit publik. Sidoqoftë, laboratorët privatë të testimit do të kryejnë një test për një tarifë të caktuar, dhe nuk kërkohen simptoma ose rekomandime të mjekut (shih detajet më poshtë).

Nëse keni një numër të sigurimeve shoqërore shqiptare, ju gjithashtu keni një mjek të familjes të shëndetit publik.

Për të mësuar se kush është mjeku juaj i familjes së shëndetit publik, telefononi në vijën jeshile të ISHP-së në 0-800-4040 për të mësuar.

Testet janë falas nëse bëhen nga Instituti Shqiptar i Shëndetit Publik (ISHP).

Laboratorët privatë:

Individët gjithashtu mund të organizojnë testime private duke shkuar në një laborator privat analizash. Asnjë simptomë ose urdhër i mjekut nuk është i nevojshëm për të kryer një test privat dhe nuk ka nevojë për takim paraprak.

Sipas Ministrisë Shqiptare të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ka gjashtë laboratorë privatë të autorizuar për të kryer testimin e SARS-CoV-2 për çështje administrative:

- Laboratori Spitalor Amerikan (Tel: +355 4 222 5640)

- Biocheck Diagnostic (Tel: +355 4 242 7025)

- Genius Lab (Cel: +355 69 303 3026)

- Spitali Ndërkombëtar Gjerman (Cel: +355 67 200 4282)

- Intermedica (Tel: +355 4 220 0600)

- Diagnostifikimi Noval (Cel: +355 68 804 2045)

- SALUS Lab (Cel: +355 68 205 3180)

Kostoja mesatare e testimit është: (PCR = 8,500 lekë ose ~ 85 USD) - (Antigjen = 4,000 lekë ose ~ 40 USD).

Rezultatit e testit sigurohen brenda 24 deri në 72 orë. Ju mund të zgjidhni ta merrni rezultatin në letër, me e-mail ose me mesazh.

Qëndroni në shtëpi dhe kontaktoni linjën Kombëtare të Urgjencës Mjekësore Shqiptare në numrin 127 nëse mendoni se jeni infektuar me virusin COVID-19.

Prisni për udhëzim para se të shkoni në një institucion mjekësor.

Më shumë informacion mund të merrni duke telefonuar në linjën e gjelbër kombëtare në 0-800-4040.

Vizitoni faqen e internetit të Ministrisë Shqiptare të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Institutit të Shëndetit Publik për informacion shtesë.

 

Informacione për vaksinat COVID-19:

A ka miratuar qeveria e Shqipërisë një vaksinë COVID-19 për përdorim? Po

Vaksinat që po kryehen në Shqipëri janë: Pfizer-BioNTech, AstraZeneca-Oxford, Gamaleya dhe Sinovac.

Ju lutemi ndiqni zhvillimet dhe udhëzimet e vendit pritës për vaksinimin COVID-19.

10 Prill 2021

Numri total i të vaksinuarëve shkon në 250.676 doza.

Ka nisur vaksinimi masiv për të moshuarit në qendra shëndetësore dhe në qendrat e përqëndruara të vaksinimit në të gjithë vendin. Në 24 orët e fundit janë kryer 11,487 vaksinime me kalendar të kombinuar, për mësuesit, të moshuarit dhe personelin shëndetësor.
Që prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total mbi 78 mijë doza të vaksinës ndaj COVID19.
Janë kryer 31,645 vaksinime për personelin shëndetësor dhe stafet mbështetëse, 26,158 vaksinime për të moshuarit dhe 20,582 vaksinime për arsimtarët.
Sipas grupmoshave, bazuar në planin kombëtar të vaksinimit, vijohet fillimisht me grupmoshën +85 vjeç dhe +80 vjeç të cilët do të vaksinohen në qendrat e tyre shëndetësore, ndërsa grupmosha +75 vjeç dhe duke zbritur tek ajo +70 vjeç, do të vaksinohen në qendrat e vaksinimit të përqendruar.
Procesi i vaksinimit po kryhet sipas të gjithë parametrave të sigurisë dhe cilësisë nga ekipe të trajnuar vaksinatorësh.

Vizitoni faqen e internetit të Ministrisë Shqiptare të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Institutit të Shëndetit Publik për informacione shtesë.

24.03.2021

Çfarë të bëni në Prill në Tiranë

Po jetojmë në kohë të vështira, por kjo nuk do të thotë të mos i gëzohemi jetës. Rigjallërimi i natyrës vjen si përgjigje për të shijuar jetën me ato çka na ofrohen. Ndaj ashtu si për çdo muaj ne shkruajmë artikuj me rekomandimet tona se çfarë në Tiranë.

Koha fillon e ngrohet në Prill, rrezet pranverore të diellit ju ftojnë të bëni piknik nën pemët e çelura dhe plot ngjyra.

Në Shqipëri vazhdon situata me kufizime për mbrojtjen ndaj COVID-19, ndaj të gjithë duhet të jemi të vëmendshëm. Aktualisht rregullat dhe kufizimet nga Ministria e Mbrojtjes janë: bizneset janë të hapura nga ora 6:00 e mëngjesit deri në 8 të darkës. Mbajtja e maskave është e detyrueshme dhe duhet mbajtur distancimi fizik.

Art dhe kulturë

Për artëdashësitë, muzetë dhe galeritë janë të hapura dhe mirëpresin vizitorë. Vizitat duhet të jenë komfort rregullave të mbrojtjes ndaj coronavirusit. Eventet e reja mund t’i shihni këtu.

Ndërsa teatrot vazhdojnë të dhurojnë çdo javë shfaqje artistike në livestreaming në kanalet e tyre në Facebook.

Pashkët Katolike

Në datat 2,3,4 Prill janë datat të shënuara për besimtarët katolikë të cilët kremtojnë ringjalljen e Krishtit. Çdo vit, besimtarët marrin pjesë në shërbesat katolike të Pashkëve në Katedralen e Shën Palit në Tiranë.

Celebrate-easters-in-Tirana-Albania

Aktivitete në natyrë

Koha është ideale për ecje në natyrë, shëtitje me biçikleta apo një piknik me familjen. Liqeni i Parkut Artificial është më i frekuentuari pasi ka më shumë facilitate dhe një park lojërash për fëmijët si dhe mjedise reakrative. Ndërsa Parku i Liqenit të Farkës mbetet disi më pak i populluar dhe mund të shijoni qetësishtë natyrën.

Për ju që keni pasion udhëtimet në natyre, ngjitje dhe ecje në male, ne kemi një listë me vendet natyrore në Tiranë.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Tirana (@visit_tirana)

Mos harroni të merrni pjesë në konkursin sezonal #TiranaSpring2021, postoni në Instagram foto të pranverës në Tiranë.

Kujdesuni për veten dhe shijojeni Prillin në Tiranë!

22.03.2021

Festa e Novruzit, historia e kësaj dite

Dita e Sulltan Novruzit, është ditë pushimi në Shqipëri.  Kjo ditë lidhet me ditëlindjen e Imam Aliut në Qabe. Në këtë ditë çdo gjë ringjallerohet, lind shpresa, ringjallja për gjithë njerëzimin. Ajo është një ditë e re, kur të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të mirë.

Nowruz Day in Albania

"Novruzi" vjen nga persishtja dhe do të thotë “Dita e re”, ndërsa "Sulltan" është titulli i lartë që tregon rëndësinë e kësaj dite. Festa e Sulltan Novruzit ka mbërritur në viset shqiptare së bashku me besimin bektashian, në shekujt XV-XVI. Në shekullin XX dhe në mënyrë të veçantë në mesin e tij, kjo festë është shndërruar në një manifestim mbarëkombëtar.

Nowruz Day in Albania

Diktatura komuniste në Shqipëri, e prirur drejt ateizmit, në vitin 1967 i mbylli të gjitha objektet e kultit, përfshi ato të besimit bektashian. Në Shqipëri Dita e Novruzit, festa më e rëndësishme e Bektashizmit, u dekretua si festë kombëtare në vitin 1996. Sekti i bektashinjve është i vendosur kryesisht në jug të vendit, ndërkohë që ai ka një shtrirje të konsiderueshme në territorin e Republikës së Shqipërisë. Bektashinjtë janë të përhapur edhe në Kosovë dhe në Maqedoni, ku krahas sunitëve ata përbëjnë popullsinë shqiptare të besimit mysliman.

Nowruz Day in Albania

Dita e Novruzit festohet edhe ne vende te tjera të botës myslimane, në ditë që variojnë nga 20 deri më 26 mars.

Në Tiranë, Shqipëri ndodhet Qendra Boterore e Bektashizmit. Qendra ndodhet në periferi të Tiranës, dhe përbëhet nga një Teqe impresionuese me një museum fantastic dhe të pasur në katin e parë dhe një dyqan të vogël dhuratash për vizitorët që duan të blejnë suvenire të këtij sekti. Teqeja është e zbukuruar fund e krye me mozaikë mermeri me forma dhe ngjyra të mrekullueshme. Urdhëri bektashian është një sekt i dervishëve që ndërthur elementë të degëve islamike Shia dhe Sufi në një bashkim unik të besimit dhe filozofisë islamike. I ndaluar nga autoritetet otomane në 1826, Urdhëri Bektashian u rishfaq në shekullin e 19 deri sa u nxorr jashtë ligjit nga Mustafa Kemal Ataturk në 1923, ngjarje që e zhvendosi selinë e tyre në Shqipëri në 1925.

Nowruz Day in Albania

Restuarimet e fundit të kësaj qendre botërore fetare përfunduan dhe inaugurimi u bë në 8 shtator 2015 në praninë e drejtuesve të të gjithë besimeve fetare në Shqiperi, perfaqësive të komuniteteve myslimane nga Ballkani, Europa dhe me gjerë. Shqipëria njihet në mbarë botën si vend me tolerancë fetare.

14.03.2021

Dita e Verës, festa unike e shqiptarëve

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri, e cila nuk festohet në asnjë vend tjetër të botës. Quhet "Dita e Verës" edhe pse festohet ardhja e stinës së Pranverës. Dita e Verës konsiderohej dita e fillimit të vitit sipas kalendarit të lashtë të shqiptarëve, dhe kjo ditë kremtohej shumë shekuj para se të lindte krishterimi. Ajo festohej më 1 mars të kalendarit Julian, ditën e parë të vitit të ri (sipas kalendarit Gregorian, "14 mars"). Ka qene një festë mbarëshqiptare, që kremtohej si në Veri edhe në Jug, por me nuanca të ndryshme, sipas krahinave. Për këtë festë ka shkruar dhe Faik Konica duke e konfirmuar se fillimet e saj kanë qenë shumë të hershme. Lexo këtu

Summer Day in Tirana

Dita e Verës filloi të festohej masivisht në të gjithë Shqipërinë në dekadat e fundit, por rrënjët i ka në qytetin e Elbasanit, në qendrën e Shqipërisë. Jo vetëm rrënjët, por dhe gjithë traditat, gatimet dhe mënyra e festimit, janë ekskluzivitet i kësaj zone. Elbasani ka meritën se ka mbajtur gjallë për shekuj këtë festë, dhe gjithë ritet e saj. Dhe në kohën e diktaturës, ku kjo festë pothuajse u shua në gjithë Shqipërinë, në Elbasan festohej si festa më e madhe e vitit, çdo 14 mars. Kush kishte njerëz e të afërm në Elbasan, shkonte dhe festonte me ta. Festimet nisnin me vendosjen e verores në dorë, kryesisht me ngjyrat simbolike të pranverës, e kuqe dhe e bardhë. Pastaj sic thoshin gjyshet në mëngjes duhej të kapje një hekur të fortë, që të bëheshe e fortë gjatë gjithë vitit. Të haje një mollë të kuqe, vezë të ngjyrosur nga jashtë. Ndërkohë amvisat bënin gatimet qe nisnin me byrekun me hithra, ose barishte të tjera pranverore, gatime me mish, dhe ëmbëlsira që është mbretëresha e kësaj dite: Bollokumja, një recetë e pashkruar, por dhe e paimitueshme nga vende të tjera. 

Legjenda e Ditës së Verës

Dita e Verës është në një traditat më të vjetra të Elbasanit. Origjina e festës i ka gjurmët në tempullin e Zanës së Malit të ndërtuar pranë lumit Shkumbin në Elbasan. Zana ishte perendia e gjuetisë, pyjeve dhe natyrës dhe dilte vetëm në datën 14 Mars, e cila shënonte fillimin e Verës, kjo në atë kohë njiheshin vetëm dy stinë, dimri dhe vera. Kjo legjendë u kalua brezë pas brezi dhe festivali i Ditës së Verës është i njohur për traditën dhe  vlerat e veçanta kulturore. Simboli i kësaj feste është ballokumja, një ëmbëlsirë e bërë më miell misri. Për këtë ditë te veçantë çdo familje ka recetën e saj të ruajtur ndër vite, të cilën e konsiderojnë si krenari. Dikur shkonin dhe festonin vetëm në Elbasan, ndërsa tani është bërë festë kombëtare, ku festohet në çdo qytet të shqipërisë. Kjo festë është bërë e njohur edhe për turistët që vizitojnë Shqipërinë për këtë ditë të veçantë.

Tashmë edhe Tirana ka vite që organizon aktivitet të shumta për këtë ditë si: koncerte, panaire, lojëra dhe sigurisht karanavale. Ndërsa në jug kjo festë kremtohet më së shumti në Përmet, ku amvisat përmetare gatuajnë ushqime të mrekullueshme dhe i servirin në panairin në qendër të qytetit. 

Summer Day, a unique festive day of Albania

 Street Party in Tirana

10.03.2021

Fituesit e konkursit të fotografisë #TiranaWinter2021

Visit Tirana organizoi konkursin e 18-të të konkursit të fotografisë me hashtag #TiranaWinter2021.

Më shumë se 500 foto u postuan gjatë 3 muajve nga 1 dhjetori 2020 deri në 28 shkurt 2021.

Foto të larmishme të dimrit rreth e qark Tiranës. Nga ditët me shi, dhe ditët me diell dhe të ftohta ishin këto fotot që përcillnin atmosferën e dimrit në Tiranë. Ndërsa data 14 shkurt, dita kur ra borë në Tiranë pas 3 vjetësh, bëri që njerëzit të dilnin nëpër Tiranë dhe të shkrepnin foto pafund, të cilat dhe i postuan me hashtagun e konkursit tonë.

Këto janë 3 fotot më të mira të konkursit, të cilat do jenë pjesë e ekspozitës së madhe të Tirana Photo Festival 2021.

Arend Rrada

Ardis Hasa

Luljeta Mustafaj

08.03.2021

Dita Ndërkombëtare e Gruas në Tiranë

8 Marsi është Dita Ndëkombëtare e Gruas. Tematika e këtij vit është #ChoosetoChallange, zgjedh të sfidoj.

"Një botë e sfiduar është një botë vigjilente", shkruahet në sajtin e organizatës së Ditës Ndërkombëtare të Grave. "Ne të gjithë mund të zgjedhim të sfidojmë dhe të bëjmë thirrje për ndalimin e  paragjykimit gjinor dhe pabarazisë."

Cila është origjina e Ditës Ndërkombëtare të Gruas

Për herë të parë Dita e Gruas është mbajtur më 28 shkurt 1909, në Nju Jork  dhe u organizua nga Partia Socialiste e Amerikës. Një vit më vonë, në Konferencën Ndërkombëtare të Grave në Kopenhagen, përfaqësuesit socialistë propozuan që të ketë një Ditë Ndërkombëtare të Gruas, e frymëzuar nga demonstratat në Nju Jork. Delegatët ranë dakord që një ditë ndërkombëtare duhet të formohet si pjesë e një strategjie për promovimin e të drejtave të barabarta për gratë dhe votën e grave. Ajo u festua për herë të parë në Austri, Danimarkë, Gjermani dhe Zvicër më 19 mars 1911. Dy vjet më vonë, në vitin 1913, u propozua që data të zhvendoset më 8 mars dhe ajo është festuar në këtë ditë që atëherë.

Womans Day in Tirana Albania

Por, çfarë ndodh në Shqipëri? 

A e kemi ne traditë të festojmë Ditën Botërore të Gruas? 8 Marsi në Shqipëri konsiderohet një ditë festive. Ka gra që organizohen për protesta nga disa organizata civile, por ato janë të kufizuara për çështje të ndryshme dhe në zona të ndryshme.  Disa organizojnë forume të ndryshme, ku japin vlerësime për gratë model dhe të suksesshme. Disa të tjera zgjedhin të festojnë me motrat, nënat, shoqet e tyre. Për shumë gra kryesisht ato shtëpiake konsiderohet si “Dita e tyre të lirisë”, një ditë larg nga detyrimet dhe punët familjare, një ditë ku mund ta festojnë pa bashkëshortin e tyre, por me mikeshat, duke shkuar për një drekë ose darkë me muzikë ose duke bërë shtëtitje me koleget e punës ose shoqet. Por situate e pandemisë i ka kufizuar festimet dhe shumica e eventeve zhvillohen online.  Womans Day in Tirana Albania

 

Womans Day in Tirana Albania

Dyqanet e dhuratave mezi e presin këtë ditë, pasi krijojnë paketa ekskluzive për këtë ditë. Njerëzit shpenzojnë para për të blerë dhurata për nënat e tyre, motrat, bashkëshortet ose vajzat. Në fakt, ne ngatërrojmë Ditën e Gruas me Ditën e Nënës, kështu që të parat që marrin dhuratë janë nënat. Për shumë vitë, për shqiptarët “Dita e Gruas” është gjithashtu “Dita e Nënës”, meqenëse nuk kemi ditën të veçantë për nënat siç kanë vendet e tjera të botës. Kështu që nënat janë më të lumtura këtë ditë. Por, nuk përjashtohen as vajzat e reja ose gratë beqare që e festojnë këtë ditë. 

Womans Day in Tirana Albania

03.03.2021

10 fotot më të bukura të dimrit në Tiranë

Visit Tirana zhvilloi konkursin e 18-të të fotografisë në Instagram, #TiranaWinter2021. Konkursi qendroi i hapur për 3 muaj, nga Dhjetori 2020 deri në datë 28 shkurt 2021. Fotografë profesionistë dhe amator morën pjesë në konkurs me fotot e shkrepura gjatë stinës së dimrit në Tiranë. Mbi 400 postime me hashtag-un e konkursit tonë u përzgjodhën 10 foto më të mira.

Shihni galerinë më poshtë:

Arend Rrada

Andia Tafa

Duli Kasmi

Hysen Xhebexhiu

Ardis Hasa

Luljeta Mustafaj

Rozana Xhaferaj

Valter Zhara

Florjan Jaupani

Nertil Zhuri

26.02.2021

Çfarë të bëni në Mars në Tiranë

Muaji Mars, sinonimi i ardhjes së pranverës dhe lulëzimit. Marsi është një ndër muajt më të bukur në Tiranë. Është koha kur mund të admironi lulëzimin e pemëve te Parku i Madh i Liqenit, te rruga e Kavajës, te Xhamlliku dhe pemët përgjatë lumit Lana.

Koha fillon e ngrohet, dita fillon e bëhet më e gjatë dhe njerëzit kanë më shumë mundësi të shijojnë natyrën. E rëndësishme është të mbajmë masat mbrojtëse kundër Covid19.

Në vitet e kaluara kur nuk ekzistonte Covid, muaji Mars pritej me shumë entuziazëm nga ne shqiptarët për shkak të disa ditëve të shënuara si: Festa e Mësuesit (7 Mars), Festa e Nënës (8 Mars), Festa e Ditës së Verës 14 Mars, dhe më 20 Mars festohet Dita e Nevruzit. Edhe këtë vit nuk do te kemi mundësi të festojmë në grumbullime masive siç ndodh për Ditën e Verës, por jemi të lirë të shijojmë natyrën.

 

7 Marsi dhe 8 Marsi

Dikur 7 Marsi, festa e Mësuesve festohej duke shkuar te shtëpitë e mësuesve. Një grup nxënësish, më të mirët, shkonin me lule ose dhurata për të falenderuar mësuesin për mësimdhënien dhe ai ose ajo i priste me gjithë të mirat. Sot 7 marsi ende festohet, por brenda mjediseve të shkollës, dhe tradita e luleve vazhdon. 

8 Marsi dikur ishte dhe Festa e Nënave, ku ishte një moment për të falenderuar nënat tona që na rritën dhe mbështetën. Në këtë ditë të gjithë ndihmonin nënën që të mos lodhej me punët e shtëpisë dhe i bënin dhurata. Sot ka marrë kuptimin e festës ndërkombëtare të Gruas si kudo në botë. Përsëri shumica e grave preferojnë të festojnë, duke dalë për drekë apo darkë me koleget apo mikeshat e tyre, megjithatë ka plot gra që protestojnë për më shumë të drejta dhe mundësi e barazi me burrat. 

14 Mars- Dita e Verës

Në 14 Mars, shqiptarët festojnë Ditën e Verës, një festë pagane e ardhur nga kohët e lashta. Elbasani është qyteti i cili e ka në traditë këtë festival (lexoni këtu) por vitet e fundit vëmendja është kthyer dhe në Tiranë, ku çdo vit ka pasur aktivitete të shumta. Tashmë dihet që këtë here do të mungojnë aktivitetet argëtuese për shkak të situates kufizuese. Lajmi i mire është që nuk do të kemi mbyllje dhe mund të dalim me familjen për piknik në natyrë.

22 Mars-Dita e Novruzit

Dita e Sulltan Novruzit, është ditë pushimi në Shqipëri.  Kjo ditë lidhet me ditëlindjen e Imam Aliut në Qabe. Në këtë ditë çdo gjë ringjallerohet, lind shpresa, ringjallja për gjithë njerëzimin. Në Shqipëri Dita e Novruzit, festa më e rëndësishme e Bektashizmit, u dekretua si festë kombëtare në vitin 1996.

Art dhe Kulturë

Për të apasionuarit pas artit do të kenë mundësi të shohin ekspozita të Galeria Kombëtare e Arteve si dhe në COD center te Kryeministria.

Sa i përketë shfaqjeve teatrale do të transmetohen live stream në Facebook. Të gjitha teatrot në Shqipëri janë bërë bashkë për të sjellë shfaqjet e tyre më të mira për publikun online. Po kwshtu dhe Teatri i Operas dhe Baletit do të vazhdoj me shfaqjet online.

Bienalja Ndërkombëtare e Akuarelit është një event mjaft interesant që ia vlen të ndiqet. Ky është edicioni i katërt dhe do të zhvillohet nga data 13 deri 24 Mars 2021 në Muzeun Historik Kombëtar.

Shijoni natyrën

Ka plot vende të bukura natyrore në Tiranë ku mund të shijoni ardhjen e pranverës. Për një eksperiencë unike ne ju rekomandojmë një udhëtim me teleferik me Dajti Ekspres drejt malit të Dajtit, për një panoramë fantastike të Tiranës.

Nëse dëshironi të eksploroni vende dhe atraksione të tjera natyrore në Tiranë, këtu gjeni një listë me turet që ne organizojmë. Në fillim të marsit hapet dhe konkursi sezonal #TiranaSpring2021, merrni pjesë duke postuar fotot në Instagram të pranverës në Tiranë.

Kujdesuni për veten dhe shijojeni Marsin në Tiranë!

05.02.2021

Nisin punimet për rijetëzimin e Piramidës

Piramida e Tiranës një objekt famëkeq i lidhur më të shkuarën nuk do të jetë më kështu pasi së fundmi kanë nisur punimet për transformiminnga një objekt i kohës së komunizmit, në një qendër multifunksionale për të rinjtë.

 Të pranishëm në inspektimin e nisjes së punimeve ishin kryeminstri z. Edi Rama, kryeari i Bahkisë z. Erion Veliaj dhe ambasadaroja e SHBA në Tiranë znj. Juri Kim

Veliaj shprehu se Piramida do të jetë e ndarë në 3 pjesë, një ndarje për TUMO-n, një pjesë do të shërbej si ekosistem biznesesh dhe sipëmarrje në fushën e IT, ndërsa një pjesë tjetër do të jetë hapësirë e dedikuar bizneseve të ngjashme.

Piramida do të jetë e aksesueshme nga të gjitha anët. Për t’u ngjitur në maj do të ketë shkallare dhe shesh pushimi për të parë shijuar pamjen nga lart.

“Një projekt fantastik transformimi arkitektonik i studios së famshme hollandeze MVRDV, që do krijojë kushtet më të mira për Qendrën më të madhe Digjitale në rajon”- shprehet Veliaj.

Ky është një projekt mjaft ambicioz dhe që i mungonte Tiranës dhe Piramida tani do të jetë akoma më e frekuentuar seç ishte më parë. Ky projekti pritet të përfundoj në 2023.

Piramida do të shërbejë si një lloj inkubatori për bizneset në fushën e inovacionit, artit dhe kreativitetit. Risi e revitalizimit të qendrës qëndron në faktin se modeli TUMO është një lloj i ri i përvojës arsimore në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit. Të rinjve do t'u jepen mjetet dhe njohuritë që kanë nevojë për të arritur potencialin e tyre dhe ata do të jenë në gjendje të zhvillojnë aftësitë e tyre të të mësuarit për t’u përballur me sfidat e shekullit 21. Programi i të mësuarit TUMO përbëhet nga aktivitete të vetëmësimit, workshope dhe laboratorë në 14 programe të ndryshime nën mbikëqyrjen e ekspertëve më të mirë nga e gjithë bota.

04.02.2021

Si e përshkruante Edit Durham Tiranën e viteve 1900

Edit Durham antropologia e njohur Britanike ka vizituar thuajse të gjitha qytet e qendrat e Shqipërisë në fillim të viteve 1900. Të gjitha kujtimet dhe mbresat e saj për vendin tonë i ka shkruajtur në librin “Brengat e Ballkanit”.

Ja si e përshkruante Edit Durham Tiranën e 1900.

“Tirana (12000 banorë), duke patur një rrugë të mirë për në port, po shkon drejt lulëzimit. Pazari ishte plot e përplot me katundarë me kostume të ndryshme nga ata të Elbasanit. Tirana është themeluar më 1600 nga një një bej i pasur, i cili ia vuri emrin ashtu për të kujtuar një ngadhënjim turk në Teheranë të Persisë. Bejlerët e sotëm të Tiranës, Toptanasit, të cilët e quajne veten pasardhës të Topiajve të vjetër, janë shumë të njohur, jo vetëm për ndërtimin e rrugës që e kanë bërë me shpenzimet e tyre, por kanë importuar dhe makineri bujqësore dhe italianë për t’i mësuar katundarët se si t’i përdorin.       

Një prej tyre (Murat Toptani) është i interesuar për patriotizëm dhe populli e vajton. Toka punohet mirë dhe është e pasur, rruga e mirë dhe tregtia jashtë po rritet shpejt. Të gjitha shtëpitë janë të ndërtuara në mes të baçave të mëdha, të mbushura me qershi, fiq, ftonj, kumbulla dhe pemë bajmesh të cilat më të shumtat vaditeshin me anë kanalesh. Është një qytet jashtëzakonisht i pastër dhe shumë piktoresk. Minaret janë posaçerisht të bukura, të ngjyrosura dhe të pikturuara me pamje natyrore. Është një parajsë artisit, prandaj më vjen keq që nuk munda të rri më shumë se tre ditë.”

 Në Tiranë një shkollë 9-vjeçare ka marrë emrin Edit Durham në nder të antropologes së njohur.