Jashtë Tiranës

Nëse udhëtoni jashtë Tirane, ju do të mahniteni nga variacionet e peisazhit rural. Në ndryshim nga qyteti modern dhe i gjallë i Tiranës, fshatrat dhe rrethinat janë vërtet të gjelbëruara dhe të qeta. Jeta këtu lëviz ngadalë si në kohët e vjetra. Ka disa ferma agro-turizmi, që vërtet do ju kënaqin me ushqimin shumë të mirë dhe organik të gatuar në mënyrat shqiptare. Merrni pak ajër të pastër në një atmosferë relaksuese jashtë Tiranës.

Shpella e Pëllumbasit, ose Shpella e Zezë është rreth një orë ngjitje në fshatin e Pëllumbasit, 27 km në juglindje të Tiranës. Shpella është 360 metra e thellë dhe brenda ka stalagmite dhe stalaktike fantastike si dhe lakuriq nate ...

Më tepër

Syri i Ciklopit eshtë bërë një nga destinacionet relaksuese të turizmit në Tiranë. Kjo perlë natyrore e fshehur në Krrabë tërheq çdo ditë vizitorë dhe adhurues të aventurës që duan të eksplorojnë natyrën ...

Më tepër

Fshati i Farkës është 8 km larg qendrës së Tiranës, emrin Farkë e ka marrë nga farkëtar si fshati i farkëtarëve. Në zemër të fshatit është dhe një liqen I bukur, që ka të njëjtin emër, Liqeni i Farkës. ...

Më tepër

Peza është një fshat rreth 35minuta larg qendrës së Tiranës, një vend ideal për të shkuar për një kafe apo drekë në fundjavë për t’i shpëtuar qytetit. Pasi largohesh nga Tirana dhe sapo hyn në rrugën e Pezës ...

Më tepër

Liqeni i Kasharit ose Rezervuari i Kasharit ndodhet vetëm 5 km larg qendrës së Tiranës dhe mund të shkohet me makinë, me biçiklet ose me autobusë deri në qendrën e Kasharit. Zona përreth Kasharit është shumë e bukur me peisazh fantastik, ...

Më tepër

Shijoni ushqimin shqiptar tradicional. Kjo fermë prej 2 hektarësh përfshin restorant, vreshta dhe kantinë ku prodhohet verë. Restoranti i hapur është në mes të fermës dhe krijon një mundësi unike për të testuar dhe shijuar aromën ...

Më tepër

Agriturism Huqi ndodhet pranë një rezervuari, i rrethuar me vreshta, pemë ulliri, një vend i pastër dhe shumë relaksues. Restorantit ndodhet në fshatin Manëz, 30 minuta larg Tiranës. Huqi është perfekt për të kaluar një drekë ...

Më tepër

 

Editor's choice

 

gif_img