10 gjërat që mund të bësh në Tiranë

Tirana është një qytet që ndryshon çdo ditë. Tirana është tashmë një qytet modern dhe dinamik ku është përqendruar më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare. Quhet qytet metropol pasi më shumë se 130 kombësi jetojnë së fundi. Tirana është qyteti i studentëve, i ngjarjeve, i festave të mëdha dhe qendra e të gjithë shqiptarëve në rajon dhe diasporë.

Tirana po fiton një reputacion si një qytet i gjallë dhe plot ngjyra ku të rinjtë mund të shijojnë koncerte, ekspozita, evente madhështore, por dhe nje vend ku ndodhen bare shumë të bukura dhe restorantet më të shijshme ndoshta ne Ballkan.

Natyra jashtë Tiranës është shumë e bukur pasi kurora e gjelbër i jep një tjetër bukuri qytetit per te gjithe ata qe duan ti shmangen pluhurit dhe zhurmave. Nga mali i Dajtit ne lindje, te Deti ne perendim, dhjetra liqene, lumenj dhe fshatra të bukur. Shumë ferma agroturizmi janë shtuar përreth, duke ofruar ushqim nga ferma në tryezë.

Ne po ju rekomandojme dhjetë gjërat më të mira për të bërë në Tiranë nëse vini për herë të parë.

Sheshi Skenderbej

Këtu është pika e fillimit të të gjitha vizitave turistike. Gjergj Kastriot Skenderbeu është heroi ynë kombetar, figura me e ndritur shqiptare që luftoi me Perandorinë Osmane për 25 vjet, duke mos njohur asnjë humbje. Statuja e Skënderbeut është në mes të sheshit. Ky shesh është vendi ku duken thuajse të gjitha shtresat e historisë shqiptare. Ju mund të shihni Xhaminë e Ethehem Beut dhe simbolin e Kullës së Sahatit të Tiranës. (1822-1840). Rreth sheshit, ndërtesat kryesore qeveritare i përkasin periudhës së Mbretit Zog (1920-1930) dhe janë arkitekturë italiane, duke përfshirë strukturat e Bashkisë dhe ministrive të tjera. Ndersa ndërtesa e Operas  dhe Baletit dhe Muzeu Historik Kombëtar i përkasin stilit komunist (viteve 44-90). Se fundi, shume ndërtesa te larta po i shtohen qendrës duke mbivendosur nje tjeter shtrese te historise te arkitektures moderne.

Xhamia e Et’hem Beut dhe Kulla e Sahatit

Ju mund të hyni në xhamine e tipit otoman, hyrja është e lirë, dhe të shihni dekorimet e brendshme dhe të dëshmoni arkitekturën e nje ndertese mesjetare fetare. Xhamia është restauruar së fundmi, duke ruajtur vlerat e saj unike që nga ndërtimi i saj. Kulla e Sahatit është prapa xhamisë dhe konsiderohet simboli i Tiranes. Dhe aty mund të ngjiteni nese paguani një biletë deri në 200 leke. Nga lart mund te shihni pamje me te plote te qendres se qytetit.

Tirana Castle and Toptani Pedestrian Street

Kalaja e Tiranës është vendi më i vjetër në qendër të Tiranës. Muret e hershme i përkasin periudhës ilire. Njihet si Kalaja e Justinianit dhe ndodhet aty ku dikur kryqëzoheshin rrugët qendrore lindje-perëndim dhe veri-jug, duke formuar zemrën e qytetit siç ishte atëherë. Historia e kalasë daton në vitin 1300. Muret janë 6 m të larta dhe janë mbetje nga epoka bizantine. Ndodhet prane Parlamentit dhe Akademise se Shkencave, prane sheshit Skenderbej. Themelet e mureve të ekspozuara së fundmi janë inkorporuar në rrugën pedonale Murat Toptani. Kalaja është e hapur për vizitorët që nga dhjetori 2018 si një bashkëpunim mes Familjes Toptani dhe Bashkisë së Tiranës. Tani, aty mund te gjeni nje mjedis shume modern dhe plote jete. Mund te blini suvenire, te shijoni restorante dhe bare të kendshme dhe shume evente dhe eskpozita. 

Muzeu ‘Shtepia e Gjetheve’

Shtepia e Gjetheve është një nga muzetë më të pazakontë në Shqipëri. Konsiderohet si ekuivalenti i selisë së Stasit të ish-Gjermanisë Lindore. Gjethet kanë një kuptim të dyfishtë: gjërat e fshehura në pyll, por edhe gjethet e librave dhe dosjet mbi njerëzit. Kureshtarët mund të shohin se çfarë fshihej në selinë e Shërbimit Informativ Kombëtar famëkeq, i njohur edhe si Shtëpia e Spiunëve. Shtëpia origjinale është ndërtuar në vitin 1931 me funksionin kryesor të një klinike mjekësore. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nën pushtimin gjerman, ajo u përdor nga Gestapo. Muzeu është i hapur për publikun që nga 23 maj 2017.

Piramida

Piramida e Tiranës është tashmë atraksioni më i jashtëzakonshëm në Tiranë dhe tashmë mund të quhet simboli i historisë shume komplekse të Shqipërisë. Piramida u ngrit si mauzoleum i ish-diktatorit Enver Hoxha me arkitektë vajzën e tij Pranvera dhe bashkëshortin e saj Klement Kolaneci. Ndërtesa u restaurua dhe u hap për publikun në qershor 2023. Sot, piramida përdoret si nje qender teknologjike per te rinjte Tumo, por dhe si zone argëtimi me  bare dhe restorante. Gjithkush mund te ngjitet ne shkallet e piramides dhe te shohe nga te gjitha anet qytetin. Shkallet simbolizojne nje menyre triumfi te njerezve mbi muzeun e diktatorit. 

Muzeu Arkeologjik

Meqenese Muzeu Historik Kombëtar është i mbyllur për restaurim, ju rekomandojmë të vizitoni Muzeun Arkeologjik Kombëtar, i cili ndodhet në sheshin Nënë Tereza. Ishte muzeu i parë që u hap në Shqipëri pas Luftës së Dytë Botërore. I inauguruar në vitin 1948 si Muzeu Arkeologjik dhe Etnografik, seksioni etnografik u zhvendos më vonë, në vitin 1976.  Ndodhet në të njëjtën ndërtesë me Institutin e Arkeologjisë të Akademisë së Shkencave. Muzeu shfaq shume objekte nga parahistoria në kohët historike deri në mesjetë.

Sheshi Nene Tereza dhe Stadiumi Arena

Sheshi Nënë Tereza dhe Sheshi Italia, janë kthyer në qendra të reja argëtimi së fundmi, sidomos pas ndërtimit të stadiumit të ri Arena. Ju mund të gjeni një hapesire me te madhe për të pushuar, ose per te medituar. Mund te shijoni natyrën dhe kafe e restorante të mira. Ketu jeni shumë afër Parkut të Madh dhe mund te shetisni gjithashtu ne park. 

Zona e Bllokut dhe vila e Diktatorit

Zona e Bllokut ishte vendi famëkeq ku qëndronin të gjithë drejtuesit komunistë të regjimit, të izoluar në luks, ndërsa populli vuante në varfëri tej bllokut. Aty ndodhet edhe Vila e diktatorit Enver Hoxha. Nuk është e hapur për publikun, por mund të shihet nga jashtë dhe të imagjinohet jeta e diktatorit në kohën e komunizmit. Sot ky eshte vendi me i preferuar per te rinjte, ku mund të gjeni kafenetë dhe restorantet më të mira përreth. Është gjithashtu zona më fantastike për jetën e natës.

Parku i Liqenit Artificial

Parku i Liqenit është zona e gjelbër më e rëndësishme e qytetit, ku njerëzit preferojnë të ecin, të ngasin biçikleta ose të pushojnë me familjet dhe fëmijët e tyre. Është shumë afër qytetit; ju mund të ecni ose të merrni një autobus nga qendra e qytetit. Mund të pushoni, të bëni piknik ose të shijoni pemët dhe biodiversitetin e zones. Se fundi eshte mbushur plot me zogj dimerore. 

Mali i Dajtit, udhetim me teleferik

Pika kulmore e udhëtimit tuaj në qytet, nëse qëndroni 24 orë, është mali i Dajtit. Të shkosh atje është e lehtë; Merrni teleferikun për 15 minuta dhe do të shijoni një udhëtim spektakolar me pamje nga Tirana. Në majë të malit mund të shijoni pamjen e gjithe qytetit. Por mund te shijoni dhe ushqime te shijshme kafe dhe te argetoheni si shetitje me kuaj, te luani golf ose te beni ecje. Nje tjeter vend i preferuar per aventurieret eshte parku i Aventurave, per te gjitha moshat.

Share this article

Other News to Read

Udhëtim me biçikleta drejt natyrës dhe traditës së Farkës

Një udhëtim me biçikleta nga Tirana në Farkë është ideal nëse jeni duke kërkuar këtë lloj aventure në…

Liqenet e Tiranes

Ka plot liqene rreth Tiranës dhe liqene mahnitës të fshehur nëpër malet dhe kodrat e Tiranës, të cilat…

Zbuloni Ujëvarat e Tiranës

Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden ne rrethinat e saj, me pamje fantastike. Në rrethinat…

Historia e Familjes Toptani

Tirana ka qenë gjithmonë e lidhur me emrin e familjes së famshme Toptani, dikur pronari më i madh…

Subscribe to our Newsletter!