16 arsye për t’a dashur Tiranën

Ka shumë arsye pse duhet ta doni Tiranën. Tirana është qyteti më i rëndësishëm i gjithë shqiptarëve kudo ku jetojnë. Eshte qyteti ku mblidhen gjithe kulturat dhe se fundi dhe shume kombesi, duke e kthyer ne nje qytet metropolitan. Secili ka shume arsye pse e viziton dhe riviziton Tiranen. Por ne po rendisim 16 prej tyre…

 1. Është qendra e jetës kulturore për të gjithë shqiptarët e rajonit (përfshirë ata në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi etj.).
 2. Qyteti më i gjallë me një numër të madh të rinjsh (jeta e natës eshte shume e gjalle, kryesisht ne zonen e Bllokut, Pedonalen Toptani, Sheshi Italia etj)
 3. Eshte vendi i restoranteve më të mira, agroturizmit të shijshëm dhe të gjitha llojeve të kuzhinës. Kulinaria eshte e jashtezakonshme.
 4. Është qendra e artit shqiptar, e muzeve, galerive më të mira etj. Qyteti ka shume evente dhe ka fituar mjaft cmime si Tirana kryeqyteti i Rinise 2022 dhe tashme Tirana Kryeqyteti Mesdhetar i Dialogut dhe Kultures 2025)
 5. Tirana ka klimën perfekte për çdo turist, 300 ditë me diell, pak shi, rrallë borë (mund ta vizitoni në çdo stinë)
 6. Qyteti me malin Dajt dhe detin Adriatik thuajse në të njëjtën distancë te barabarte, vetem 30 minuta larg.
 7. Qyteti me numrin më të madh të njerëzve që flasin gjuhë të huaja.
 8. Qyteti i kontrasteve të mëdha, arkitekturës së përzier, historise unike.
 9. Qyteti ku gjurmët e së kaluarës së komunizmit janë ende kaq të dukshme. Muzeumet e turizmit te erret jane unike.
 10. Vendi më i mirë për të bërë pazar për të gjithë, kryesisht produkte vendase, si mjalte, vaj ulliri, çajra etj
 11. Qyteti ku mund të bëni aktivitete në natyrë, shëtitje, ngjitje, eksplorim të natyrës. Gjithe rrethinat e Tiranes jane te gjelbra.
 12. Qytet miqësor për adhuruesit e biçikletave.
 13. Qyteti ku mund të gjeni kishat, xhamitë dhe teqet më të mëdha (toleranca fetare)
 14. Qyteti me sheshin më të madh të këmbësorëve në Ballkan (Sheshi Skënderbej)
 15. Qyteti me numrin më të madh të bar-kafe për popullsi
 16. Qyteti me njerëz shumë mikpritës dhe miqësor ndaj të huajve

Nese mund te listoni arsye te tjera, jua leme juve ti vazhdoni. Ne Tirane do ndiheni te sigurt, dhe shume eksperienca argetuese.

Share this article

Other News to Read

Çfarë të bësh në Qershor në Tiranë

Mirësevjen Verë! Qershori është muaji i parë i verës dhe ndoshta muaji më i populluar në Tiranë. Qytetarët nxitojnë…

Udhëtim me biçikleta drejt natyrës dhe traditës së Farkës

Një udhëtim me biçikleta nga Tirana në Farkë është ideal nëse jeni duke kërkuar këtë lloj aventure në…

Liqenet e Tiranes

Ka plot liqene rreth Tiranës dhe liqene mahnitës të fshehur nëpër malet dhe kodrat e Tiranës, të cilat…

Subscribe to our Newsletter!