Çfarë të bëni në Gusht 2023 në Tiranë

Tirana në gusht është e barabartë me ditët e nxehta + pushime. Kështu që këtë herë njerëzit vendosin të bëjnë një pushim dhe të shijojnë verën e tyre. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht të dilni jashtë Tiranës. Në fakt shumë vendosin të qëndrojnë në afërsi dhe të zgjedhin një mënyrë më komode dhe më të lirë për të kaluar vapën e verës. Për shembull:

Njerëzit mund të përdorin një shëtitje relaksuese në mbrëmje në sheshin “Skënderbej” dhe nëpër parqe të tjera si parku Rinia.

Parku i Liqenit Artificial është një tjetër destinacion për netët e gjata të verës, ku njerëzit mund të shijojnë shëtitjet në natyrë dhe nga flladi i freskët i ujërave të liqenit. Ose merrni trenin e vogël që kalon nëpër park, apo edhe kinema të hapura nën yje dhe festivale muzikore që ata mbajnë shpesh.

Ende një nga mënyrat më të mira për t’u larguar nga nxehtësia do të ishte pishina, Pishina Tagan. Dhe kjo jo vetëm për shkak të ujit por edhe për pamjen dhe atmosferën mahnitëse që ofron.

Nëse keni një dashuri per njgjitjet, atëherë me siguri do t’ju pëlqejnë Kanionet e Erzenit dhe Syri i Ciklopit ku mund të notoni në ato ujëra kaltra e të kristalta. Gjatë fundjavave mund të eksploroni fshatrat e Tiranës, ose të kaloni një ditë në Parkun e Aventurave në Dajt, një vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere dhe të bëjnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

Restorantet e rekomanduara: Veranda, Amo Sushi, Ballkoni Dajti Restaurant

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/110/ballkoni-i-dajtit-restauranthttp://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/339/amo-sushi,

http://www.visit-tirana.com/sq/lajme/view/436/Restorant_Veranda_ne_Tirane

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/361/terra-restaurant

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/344/habitat-restaurant

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/fast-food/359/turtles-pizza

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/desserts/220/reka-pastry

Shijojeni qëndrimin tuaj në Tiranë!

Share this article

Other News to Read

Çfarë të bësh në Qershor në Tiranë

Mirësevjen Verë! Qershori është muaji i parë i verës dhe ndoshta muaji më i populluar në Tiranë. Qytetarët nxitojnë…

Udhëtim me biçikleta drejt natyrës dhe traditës së Farkës

Një udhëtim me biçikleta nga Tirana në Farkë është ideal nëse jeni duke kërkuar këtë lloj aventure në…

Liqenet e Tiranes

Ka plot liqene rreth Tiranës dhe liqene mahnitës të fshehur nëpër malet dhe kodrat e Tiranës, të cilat…

Subscribe to our Newsletter!