Krujë-Tiranë, tur ditor

 • Gjëja e parë që të gjithë vizitojnë dhe kujtojnë nga Tirana është “Sheshi Skënderbej” dhe Monumenti Skënderbej. Turistët ndoshta nuk dinë shumë për heroin tonë. Ata duan të kuptojnë pse shqiptarët janë kaq krenarë për të dhe luftërat e tij kundër Perandorisë Osmane. Jeni në Tiranë si turist dhe jeni të interesuar të mësoni më shumë për këtë fisnik dhe historinë e tij?  Ju rekomandojmë të udhëtoni në qytetin e Krujës për të vizituar Muzeun e Skënderbeut. Është vetëm 50 minuta larg nga Tirana dhe me siguri do të ktheheni plot njohuri për historinë e Skënderbeut, heroit të shqiptarëve.
  Kruja është një qytet turistik lehtësisht i arritshëm nga Tirana. Qyteti ishte qendra e rezistencës shqiptare kundër osmanëve nën Heroin tonë Kombëtar, Skënderbeun. Ai i mbajti ushtritë osmane nga kalimi në Evropën Perëndimore për 25 vjet, duke fituar kështu titullin “Athleta Christi” (kampion i Krishtit) të dhënë nga Papa i asaj kohe. Do të vizitojmë Muzeun e Skënderbeut, një muze i pasur etnografik me pothuajse të gjitha objektet origjinale të fundit të shekullit të 19-të. Ju gjithashtu mund të ecni nëpër Pazarin e famshëm të Krujës, plot me punime artizanale dhe suvenire tradicionale. Mos u largoni pa blerë suvenire të lashta nga ky pazar autentik.
  Itinerari
  Bashkohuni me nje tur te organizuar me guide profesionale në qytetin e Krujës për të eksploruar të gjitha atraksionet ikonike të tij. Vizitoni Kalanë e Krujës, Muzeun e Skënderbeut, Pazarin e Vjetër dhe malin Sari Salltik. Do t’ju marrim nga hoteli në Tiranë dhe do të nisim turin për në qytetin e Krujës.
  Pas rreth një ore udhëtim me makinë, jeni në Krujë dhe vazhdojmë vizitën e parë në Kalanë e Krujës, ku ndodhet Muzeu i Skënderbeut. Ketu ishte epiqendra e rezistencës legjendare shqiptare ndaj osmanëve, të udhëhequr nga heroi kombëtar Skënderbeu në shekullin e 15-të. Pas zhytjes në kulturë dhe histori, zbuloni artet dhe zanatet aktuale në Pazarin e Vjetër. Kërkoni suvenire, duke përfshirë artizanat të ndërlikuara lokale.
  Më në fund, do vazhdojme me makinë në një rrugë malore panoramike për të vizituar vendin e shenjtë të Sari Salltik. Do ngjitemi në këtë shpellë në buzë të një mali 1176 metra të lartë dhe shijojme pamjen fantastike nga maja e kodrës. Pas kësaj kthehemi në Tiranë.
  Të përfshira ne tur: Marrja dhe zbritja ne hotelin tuaj; Udhërrëfyes anglishtfolës ; Transporti me makinë/fugon me ajër të kondicionuar; Bileta e muzeut;  Tarifat e hyrjes.

  Tirana

  ++355692078553

  https://www.facebook.com/VisitTirana

  https://www.instagram.com/visit_tirana/

  Home

  contact@visit-tirana.com

  Cdo dite

  Ju lutem, njoftoni nje dite para udhetimit

  Cmimi varet nga madhesia e grupit, duke filluar nga 50 euro/personi

  Subscribe to our Newsletter!