Koncerti i fundivitit dhe Spektakli i Fishekzjarreve

Tirana është një qytet i mbushur me hare, ashtu si kryeqytetet e tjera Europiane. Gjatë natës së Vitit të Ri qyteti gjallërohet edhe më shumë nga të rinjtë që dalin nëpër rrugët e Tiranës për të festuar. Në Tiranë do të ketë një koncert festiv për ardhjen e Vitit të Ri, i cili do të fillojë në orën 23:00, në sheshin Skenderbej. Artistë të famshëm shqiptar dhe nga diaspora do të performojnë me këngët e tyre të njohura. Të gjithë janë të mirëpritur të shijojnë koncertin dhe të fillojnë numërimin mbrapshtë në pritje të spektaklit të fishekzjarreve dhe më pas të shkëmbejnë puthje dhe përqafime me të dashurit e tyre.

Është kthyer tashmë në traditë që njerëzit qëndrojnë deri në orën 12:00 në shtëpi dhe më pas dalin në shesh për të parë koncertin e organizuar nga bashkia dhe spektaklin e fishekzjarreve. Kryebashkiaku Veliaj tha se ky do jete spektakli me i madh i fishekzjarreve i pare ndonjehere ne Tirane, pasi 2020 eshte vit special, viti kur Tirana mbush 100 vjet si kryeqytet i Shqiperise. 

New Year in Tirana

Sidoqoftë është ftohtë dhe askush nuk rri gjatë nëpër rrugë, kështu që njerëzit  pas spektaklit te fishekzjarreve do festojne ose ne baret e shumta ne fshatin e krishtlindjeve ne shesh, por qe vendet nuk mjaftojne per te gjithe. Pjesa tjeter shkojnë në bare ose klube nate ne zona te tjera te kryeqytetit për të pirë me shoqërinë e tyre dhe të festojnë deri në orët e para të mëngjesit të 1 Janarit.

 New Year in Tirana

Të gjitha lokalet, veçanërisht në zonën e Bllokut janë të hapura pas mesnate. Në disa prej tyre duhet të rezervosh ditë para, pasi kanë shumë rezervime, kjo varet nga baret të cilat janë hapur atë natë. Çmimet variojnë nga 500 lekë deri në 5000 lekë, këtu mund të përfshihet vetëm hyrja ose edhe disa pije ose snacks, kjo varet nga lokalet e ndryshme. Muzikë live apo me DJ, njerëzit kërcejnë gjithë natën. Ata gjithashtu këndojnë bashkë dhe presin me hare ditën e parë të Vitit të Ri.

 New Year in Tirana

Por, ne ju rekomandojmë të bëni kujdes nga incidentet. Mund të ketë njerëz të dehur që shkaktojnë rrëmuja nëpër rrugë. Gjatë natës forcat policore do të dyfishohen për të kontrolluar shoferët dhe trafikun dhe të parandalojnë problemet që mund të dalin gjatë natës.   

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies