Çfarë të bëni në Qershor 2023 në Tiranë

Vera ka mbërritur! Sheshet dhe parqet kryesore të Tiranës janë plot me vizitorë vendas dhe të huaj që shëtisin dhe shijojnë stilin e jetës së kryeqytetit shqiptar. Ngjarje, ture në lëvizje, aktivitete… çdo ditë ndodh një event dhe për këtë kontrolloni gjithmonë websitin tonë në seksionin e ngjarjeve.

Këtë vit ka shumë aktivitete kulturore gjatë Javët Kulturore ku çdo vend do të përfaqësohet brenda një jave me filma, vallëzime, muzikë, seminare shumë aktivitete të ndryshme për të marrë pjesë dhe evente për t'u bashkuar. Nata e jetës gjithashtu është plot. Rrugët janë plot dritë dhe bare me muzikë. Gjithçka që ju nevojitet është të krijoni një axhendë për t'i ndjekur këto ose thjesht të dilni dhe t'i lejoni vetes të kaloni nëpër stilin e jetës në Tiranë gjatë muajit qershor.

What to do in June 2023 in Tirana

1 Qershori është dita e fëmijëve në Shqipëri, në këtë ditë janë planifikuar shumë aktivitete në zona të ndryshme të qytetit, si: Grand Park, Sheshi Skënderbej, Parku Rinor, Kalaja e Tiranës etj. Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve është kthyer në një ditë jo vetëm festive. , por edhe një ditë për t'i thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. Është dita kur vetë fëmijët shprehen lirshëm për të shprehur të drejtat e tyre. https://en.wikipedia.org/wiki/Children%27s_Day

 

Do të ketë organizime të ndryshme për të festuar ditën e fëmijëve. Këtë herë 1 Qershori është të enjten dhe njerëzit janë në punë ndaj nuk do të ketë shumë evente në mëngjes. Pasdite sheshi Nënë Tereza, Sheshi Skënderbej, amfiteatri dhe rrugicat e Bllokut do të kenë organizime të ndryshme, nga teatri i kukullave, muzika dhe lojërat.

Ndërsa më 4 qershor është 1 viti i hapjes së Kopshtit Zoologjik, i cili ishte në restaurim dhe tashmë në një vit është hapur për të gjithë. https://aprtirana.al/parqe-rekreative/parku-zoologjik/

 

Prej aty jeni shumë afër Liqenit Artificial të Tiranës dhe mund të hyni lehtësisht në bulevardin ku mund të filloni të ecni në qytet. Universiteti i artit, sheshi Nënë Tereza dhe vazhdoni deri në sheshin Skënderbej dhe ju sugjerojmë të vazhdoni deri në fund të bulevardit për të parë ndryshimet që kishin ndodhur pas ish-stacionit të trenit.

Qershori është kremtimi i shumë ngjarjeve kulturore të quajtura javë kulturore ndërkombëtare.

Vende të ndryshme do të sjellin në Shqipëri aktivitete për të gjithë, ku do të përjetoni në ditë dhe vende të ndryshme në Tiranë kuzhinën e tyre, muzikën, traditat, filmat, koncertet etj. Gjatë këtij muaji do të keni mundësi të shihni Italinë nga data 1-10 qershor. Holanda nga 14-18, Franca nga 19-28 Qershor.

What to do in June 2023 in Tirana

Shikoni programin e plotë https://www.jkn.al/

 

Festa e Mbylljes së Panoramave të Modës

Në përfundim të ekspozitës së modës Panorama - Vala e Re Italiane, e inauguruar më 8 maj pranë COD - Qendra për Hapje dhe Dialog, Instituti Italian i Kulturës në Tiranë ju fton në festën e mbylljes së Panorama e Modës. Ekspozita do të prezantohet në një mënyrë të re, përmes projeksionit të fotove dhe videove në kolonadën madhështore të Sheshi Italia. Kolona zanore shoqëruese e eventit do të realizohet nga DJ MaNu, i ftuar enkas nga Italia. Panorama e Modës – Vala e Re Italiane është një projekt i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, i kuruar nga Vogue Italia. Ekspozita lindi me synimin për t'i dhënë zë dhe shikueshmëri gjeneratave të reja të stilistëve dhe stilistëve italianë, duke përcjellë vizionin dhe punën e tyre në mbarë botën. Ekspozita rrëfen modën bashkëkohore italiane, përmes vizionit dhe punës së 10 stilistëve - ACT N°1, Gisèle, Cormio, lessico familiare, Magliano, Marco Rambaldi, Medea, Panconesi, Niccolò Pasqualetti, SSHEENA - të cilët mbështesin ripërpunimin e traditave artizanale në me një formë të re dhe me gjuhë e metoda novatore, kanë mundur të mbajnë një marrëdhënie të fortë dhe të integruar me industri të tjera që lidhen me kulturën apo krijimtarinë italiane, si dhe të trajtojnë në mënyrë origjinale aspiratat dhe temat e dashura për shoqërinë bashkëkohore.

E ardhmja është e tashme

A do të vijë e ardhmja me hapa të qëndrueshëm apo të çrregullt? Si do të zhvillohen zhvillimet e ardhshme në botën tonë aktuale? Si po ndryshon natyra dhe perceptimi ynë për të? Ekspozita synon t'u përgjigjet këtyre pyetjeve duke vendosur kafshët dhe bimët në qendër të veprave të artit dhe duke kombinuar praktika të ndryshme artistike, të tilla si krijimi i filmave jo-fiction sipas një qasjeje të artit serial, përdorimi jokonvencional i materialeve analoge dhe filmave fotografikë, si dhe përdorimi i regjistrimeve në terren në lidhje me objektet. Ndërsa natyra është e pranishme në veprat e artit, njeriu karakterizohet nga mungesa e saj, por është gjithmonë i pranishëm. Nga 1 deri në 22 Qershor në Qendrën Kulturore Tulla.

Ekspozita/ Jerusalemi nuk është thjesht një qytet

Ekspozita "Jerusalemi nuk është vetëm një qytet" përmbledh 120 fotografi që tregojnë spektrin e gjerë të trashëgimive fetare dhe kulturore të përfaqësuara në qytetin e Jerusalemit me veprën e Dmitry Brickman.

 

What to do in June 2023 in Tirana

TRIATLONI i Tiranës

Rikthehet më 11 qershor, në Farkë. Triathlon është një sport që kombinon tre disiplinat sportive më të njohura dhe të praktikuara në një garë të vetme: not, çiklizëm dhe vrap. 

Qershori është muaji i përsosur për të marrë pak diell në parqet e Tiranës, për të organizuar një piknik apo për të shijuar kinematë në ambiente të hapura. Çiklizmi rreth liqenit, apo ecja janë disa nga aktivitetet e tjera që mund t'i shijoni kryesisht pasditeve.

Gjatë fundjavave mund të eksploroni fshatrat e Tiranës, ose të kaloni një ditë në Parkun e Aventurave në Dajt, http://www.visit-tirana.com/things-to-do/sports/266/dajti-adventure-park a vend fantastik për fëmijë dhe të rritur. Për aventurierët e vërtetë mund të planifikojnë të flenë në Dajti Tower Belvedere dhe të bëjnë ecje, kalërim, të shkojnë me teleferikun dhe të shohin një pamje ndryshe të Tiranës, një eksperiencë e paharrueshme.

 

Restorante të rekomanduara: Veranda, Amo Sushi, Restorant Ballkoni Dajti

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/110/ballkoni-i-dajtit-restaurant,

http://www.visit-tirana.com/eat-drink/restaurants/339/amo-sushi,

http://www.visit-tirana.com/sq/lajme/view/436/Restorant_Veranda_ne_Tirane

 

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies