Shqipëria zgjidhet anëtare e KS-OKB-së për periudhën 2022-2023

Në këtë kuadër, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka publikuar një video ku uron të gjithë shqiptarët për Vitin e Ri dhe nisjen e mandatit në KS.

Shqipëria zgjidhet anëtare e KS-OKB-së për periudhën 2022-2023

Ministrja Xhaçka u shpreh krenare për këtë arritje të diplomacisë shqiptare, duke theksuar faktin se sot Shqipëria shihet nga mbarë bota si një aktor serioz e i matur, me një politikë të qëndrueshme e të besueshme dhe një kontribues serioz në çështjet e sigurisë e paqes.

“Shqipëria do ta përdorë këtë mundësi për të avancuar çështjen e Kosovës, procesin e njohjeve dhe anëtarësimeve në organizata ndërkombëtare sepse Kosova ka qenë, është e do të jetë një kauzë e shenjtë për Shqipërinë. Do të punojmë për shqiptarët, por do të punojmë edhe për rajonin tonë për të konsoliduar arritjet e dekadave të fundit e për mos ta lënë atë të rrëshqasë drejt destabilizimit e tensioneve. Do të punojmë me aleatët e partnerët tanë për të avancuar së bashku agjendën e prioriteteve tona të përbashkëta, duke konsoliduar kështu akoma më shumë lidhjet e forta që na bashkojnë. Le t’i qasemi 2022 e sfidave që na presin me po këtë frymë e po këtë vendosmëri dhe nuk kam asnjë dyshim që e ardhmja që do të ndërtojmë së bashku për familjet e fëmijët tanë do të jetë vërtet e bukur”, deklaroi ministrja në videon e publikuar.

Kjo është hera e parë në 66 vite prej anëtarësimit në OKB, që Shqipëria  fiton mandatin dy vjeçar për një vend jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

 

Burimi: Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies