Çfarë të bësh në Maj në Tiranë

Mirë se vjen Maj! Koha kur shijohen shëtitjet e gjata në parqe si dhe udhëtimet e shkurtra në atraksionet natyrore të Tiranës.

Me shpërthimin e pranverës kudo në Tiranë duket se ditët më të mira po vijnë për turizmin me lehtësimin e situatës së Covid-19.

Things to do in May in Tirana

Situata e COVID-19

Shifrat kanë qenë në rënie dhe fushta e vaksinimit ka ecur shumë mirë. Këtë muaj pritet të vaksinohen edhe personat që punojnë në fushën e turizmit duke filluar me tur operatorët që të jemi gati të nisim sezonin e turizmit.

Situata duket optimiste por sërish duhet të jemi vigjilentë, të mbajmë maskat, të ruajmë distancën fizike dhe të kujdesemi për higjenën.

Art dhe kulturë

Për artëdashësitë, muzetë dhe galeritë janë të hapura dhe mirëpresin vizitorë. Vizitat duhet të jenë komfort rregullave të mbrojtjes ndaj coronavirusit. Eventet e reja mund t’i shihni këtu.

Things to do in May in Tirana

Ndërsa teatrot vazhdojnë të dhurojnë çdo javë shfaqje artistike në livestreaming në kanalet e tyre në Facebook.

Festat zyrtare në Maj

Things to do in May in Tirana

Të dielën (2 Maj) festohen Pashkët Ortodokse. Çdo vit, besimtarët marrin pjesë në shërbesat e Pashkëve në Katedralen Ortodokse “Ringjallja e Krishtit”.

1 Maji është Dita e Punëtorëve dhe është ditë pushimi në Shqipëri, ndërsa 5 Maji është dita që përkujtohen dëshmorët e rënë të atdheut.

Aktivitete në natyrë

Muaji Maj është muaji ku fillojnë ekskursionet ditore në rrethinat e Tiranës. Tirana është e rrethuar me bukuri natyrore në çdo fshat të saj, mund të vizitoni ujëvara, kanione apo liqene. Në këtë link do të gjeni një listë atraksionesh natyrore të Tiranës.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Tirana (@visit_tirana)

Mos harroni të merrni pjesë në konkursin sezonal #TiranaSpring2021! Konkursi mbyllet në fund të Majit.

Kujdesuni për veten dhe shijojeni Majin në Tiranë!

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies