Çfarë të bëni në Prill në Tiranë

Po jetojmë në kohë të vështira, por kjo nuk do të thotë të mos i gëzohemi jetës. Rigjallërimi i natyrës vjen si përgjigje për të shijuar jetën me ato çka na ofrohen. Ndaj ashtu si për çdo muaj ne shkruajmë artikuj me rekomandimet tona se çfarë në Tiranë.

Koha fillon e ngrohet në Prill, rrezet pranverore të diellit ju ftojnë të bëni piknik nën pemët e çelura dhe plot ngjyra.

Në Shqipëri vazhdon situata me kufizime për mbrojtjen ndaj COVID-19, ndaj të gjithë duhet të jemi të vëmendshëm. Aktualisht rregullat dhe kufizimet nga Ministria e Mbrojtjes janë: bizneset janë të hapura nga ora 6:00 e mëngjesit deri në 8 të darkës. Mbajtja e maskave është e detyrueshme dhe duhet mbajtur distancimi fizik.

Art dhe kulturë

Për artëdashësitë, muzetë dhe galeritë janë të hapura dhe mirëpresin vizitorë. Vizitat duhet të jenë komfort rregullave të mbrojtjes ndaj coronavirusit. Eventet e reja mund t’i shihni këtu.

Ndërsa teatrot vazhdojnë të dhurojnë çdo javë shfaqje artistike në livestreaming në kanalet e tyre në Facebook.

Pashkët Katolike

Në datat 2,3,4 Prill janë datat të shënuara për besimtarët katolikë të cilët kremtojnë ringjalljen e Krishtit. Çdo vit, besimtarët marrin pjesë në shërbesat katolike të Pashkëve në Katedralen e Shën Palit në Tiranë.

Celebrate-easters-in-Tirana-Albania

Aktivitete në natyrë

Koha është ideale për ecje në natyrë, shëtitje me biçikleta apo një piknik me familjen. Liqeni i Parkut Artificial është më i frekuentuari pasi ka më shumë facilitate dhe një park lojërash për fëmijët si dhe mjedise reakrative. Ndërsa Parku i Liqenit të Farkës mbetet disi më pak i populluar dhe mund të shijoni qetësishtë natyrën.

Për ju që keni pasion udhëtimet në natyre, ngjitje dhe ecje në male, ne kemi një listë me vendet natyrore në Tiranë.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Tirana (@visit_tirana)

Mos harroni të merrni pjesë në konkursin sezonal #TiranaSpring2021, postoni në Instagram foto të pranverës në Tiranë.

Kujdesuni për veten dhe shijojeni Prillin në Tiranë!

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies