Nisin punimet për rijetëzimin e Piramidës

Piramida e Tiranës një objekt famëkeq i lidhur më të shkuarën nuk do të jetë më kështu pasi së fundmi kanë nisur punimet për transformiminnga një objekt i kohës së komunizmit, në një qendër multifunksionale për të rinjtë.

 Të pranishëm në inspektimin e nisjes së punimeve ishin kryeminstri z. Edi Rama, kryeari i Bahkisë z. Erion Veliaj dhe ambasadaroja e SHBA në Tiranë znj. Juri Kim

Veliaj shprehu se Piramida do të jetë e ndarë në 3 pjesë, një ndarje për TUMO-n, një pjesë do të shërbej si ekosistem biznesesh dhe sipëmarrje në fushën e IT, ndërsa një pjesë tjetër do të jetë hapësirë e dedikuar bizneseve të ngjashme.

Piramida do të jetë e aksesueshme nga të gjitha anët. Për t’u ngjitur në maj do të ketë shkallare dhe shesh pushimi për të parë shijuar pamjen nga lart.

“Një projekt fantastik transformimi arkitektonik i studios së famshme hollandeze MVRDV, që do krijojë kushtet më të mira për Qendrën më të madhe Digjitale në rajon”- shprehet Veliaj.

Ky është një projekt mjaft ambicioz dhe që i mungonte Tiranës dhe Piramida tani do të jetë akoma më e frekuentuar seç ishte më parë. Ky projekti pritet të përfundoj në 2023.

Piramida do të shërbejë si një lloj inkubatori për bizneset në fushën e inovacionit, artit dhe kreativitetit. Risi e revitalizimit të qendrës qëndron në faktin se modeli TUMO është një lloj i ri i përvojës arsimore në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit. Të rinjve do t'u jepen mjetet dhe njohuritë që kanë nevojë për të arritur potencialin e tyre dhe ata do të jenë në gjendje të zhvillojnë aftësitë e tyre të të mësuarit për t’u përballur me sfidat e shekullit 21. Programi i të mësuarit TUMO përbëhet nga aktivitete të vetëmësimit, workshope dhe laboratorë në 14 programe të ndryshime nën mbikëqyrjen e ekspertëve më të mirë nga e gjithë bota.

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies