Edicioni 3 i Tirana Photo Festival 2020

Tirana Photo Festival mbajti edicionin e tretë më 23-31 Tetor 2020. Eventi më i madh i fotografisë në Shqipëri për shkak të pjesëmarrjes së saj masive. Festivali përfshin një konkurs fotografie. Këtë vit u shpallën tre konkurse: 1.Konkursi #GreenTirana me fotografi nga kryeqyteti 2. Konkursi "Një foto për Jetën" me fotografi nga Shqipëria 3. Seri fotografish me punë nga fotografë profesionalë. Konkursi u zhvillua në kanalin e mediave sociale të Tirana Photo Festival https://www.instagram.com/tiranaphotofestival/ dhe zgjati nga maji deri në shtator.

Tirana Photo Festival

Eventi është organizuar nga DMO Albania, Organizata e Menaxhimit të Destinacioneve dhe mbështetur nga Bashkia e Tiranës dhe Fujifilm Albania. Qëllimi i eventit është të promovojë turizmin përmes artit të fotografisë duke angazhuar kryesisht të rinj.

Juria e Tirana Photo Festival drejtohej nga fotografi i njohur Z. Roland Tasho dhe fotografë të tjerë si Gent Shkullaku, Albert Cmeta dhe Armand Sallbanda.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve u organizua në shkallët e Muzeut Historik Kombëtar në sheshin Shkënderbej, për shkak të Covid-19 për të respektuar distancën.

Tirana Photo Festival

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Z. Andi Seferi si dhe personalitete të tjera të kulturës dhe përfaqësues të Fujifilm Albania.

 

Fituesit e konkursit ‘’Green Tirana’’ ishin:             

Sonila Hyseni, cmimi i parë, 100,000 leke mbeshtetur nga Bashkia Tirane

Merli Hafizi, cmimi i dytë 50,000 leke mbeshtetur nga Bashkia Tirane

Valter Zharra, cmimi i tretë 30,000 leke mbeshtetur nga Bashkia Tirane

 

Tirana Photo Festival

Fituesit e konkursit ‘’Një Foto për Jetën’’ ishin:

Telvisa Hysi, cmimi i parë, fiton aparat Fuji XT-20 nga FujiFilm Albania 

Ilir Shyti, cmimi i dytë fiton aparat Fuji XF10 nga FujiFilm Albania 

Granit Temaj, cmimi i tretë fiton aprat instax  nga FujiFilm Albania 

Tirana Photo Festival

Klaudio Spiropalli, ‘’Cmimi i Publikut’’ fiton aprat instax  nga FujiFilm Albania 

 Cmime Inkurajuese:

Sabian Hasani, fitojne kurs fotoshop falas nga Irisoft Education, vlera 250 Euro 

Klevisa Lici, fitojne kurs fotoshop falas nga Irisoft Education, vlera 250 Euro 

U ekspozuarn gjithashtu foto series nga fotografë profesionistë dhe tre fituesit ishin Rozafa Shpuza, Roland Beqiraj dhe Arber Xhafa. Ekspozita qendroi e hapur nga  data 23-31 tetor 2020 dhe pati shumë vizitorë pavarësisht pandemise. Sipas punonjëses së muzeut, mesatarisht 50 njerëz në ditë vizitonin ekspoziten.

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies