Cfarë të bësh në nëntor 2020 në Tiranë

Nëntori është muaji i krenarisë dhe lavdisë kombëtare.Muaji historik i heronjve të vërtetë të Shqipërisë.
28 nëntori është festa më e madhe e kombit tonë. 28 nëntori i vitit 1912 është dita kur shqiptarët nga e gjithë Shqipëria,të bashkuar në Vlorë,shpallën Pavarësinë e Shqipërisë.
29 nëntori është dita e Clirimit të Shqipërisë,një nga momentet më të rëndësishme të historisë së vendit tonë. Me 28-29 nëntor do të kujtohet 108 vjetori i pavarësisë dhe 76 vjetori i Clirimit të vendit

That to do in Novemmber 2020 Tirana

Dita e Clirimit te Tiranes 17 nentor
Kanë kaluar 76 vite që nga dita e çlirimit të kryeqytetit shqiptar, të Tiranës. “Rruga e Barrikadave” simbol i kësaj dite, ruan brenda vetes momente historike, të mbushua me krisma, klithma lufte dhe heronj. Në këtë ditë kanë flijuar veten 127 dëshmorë të cilët luftuan për një ideal ku ëndrra më e madhe e tyre ishte liria e vendit dhe e popullit.

That to do in Novemmber 2020 Tirana

Panairi i Librit Online
Panairi i Librit të Tiranës për këtë vit nuk do të realizohet në “Pallatin e Kongreseve” siç është bërë traditë, për shkak të pandemisë COVID-19.
Gjatë ditëve të tij, botues, shkrimtarë, poetë, përkthyes, lexues dhe njerëz të kulturës do të takohen për diskutime librash, prezantime titujsh të rinj, por edhe tryeza debatesh, në live stream, ose në mjedise fizike, duke respektuar të gjitha kushtet e sigurisë.

Ekspozitat

That to do in Novemmber 2020 Tirana


Ekspozita “Nëntor 23” vjen në jetën artistike të Tiranës, si një nga veprimtaritë me rëndësi në fushën e artit pamor.Në ekspozitën kolektive,28 piktorët përmes kompozimeve trajtojnë ngjarjet e aktualitetit, temat të përditshme, marrëdhënien e njeriut me natyrën, etj. Rreth 50 vepra të ndryshme janë prezantuar në këtë ekspozitë që është nga më jetëgjatat në vendin tonë.

Ekspozitat fotografike apo të pikturës i gjeni të hapura gjatë muajit dhe për më tepër informacion rreth tyre mund t'i shihni në faqen tonë te eventeve.
Ku të shkoni
Nëntori është muaji ku vendi mbulohet nga gjethet e rëna të pemëve dhe krijohet një peizash i mrekullueshëm.Shëtitja në natyrë është perfekte për ditët e nëntorit.Ju rekomandojmë të dilni jashtë qytetit dhe të eksploroni fshatrat përreth Tiranës që kanë një pamje mahnitëse dhe ajër të pastër.
Gjithashtu vendi ideal për një ditë të këndshme,natyrë të mrekullueshme,foto mahnitëse vjeshte është Mali i Dajtit i cili ofron shumë facilitete për t’ua bërë diten dhe më të bukur.Mund të merrni teleferikun dhe të vështroni natyrën e vjeshtës.
Mos harroni të postoni fotot tuaja të Tiranës dhe të merrni pjesë në konkursin e fotografisë në mediat sociale me hashtag #TiranaAutumn2020. Konkursi do të përfundojë në 30 nëntor.

Kujdesu per veten
Covid19 është ende këtu. Mbani distancën sociale, ikni nga turmat dhe qëndroni në natyrë. Lani duart tuaja dhe kini kujdes në mënyrë që të mbijetoni nga infeksioni. Gjithmonë informohuni në https://new.shendetesia.gov.al/

 

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies