Mali i Brrarit, të udhëtosh me më pak se 300 lekë

Shpesh dëgjojmë nga brezi i ri se Tirana nuk ofron shumë mundësi për të organizuar aktivitete në natyrë. Ose, që organizimi i një udhëtimi të shkurtër jashtë qytetit është i shtrenjtë. Të gjitha këto justifikime nuk janë të vërteta. Ka shumë vende të bukura në pjesët rurale të Tiranës dhe të shkosh ti vizitosh është mjaft e lirë.

Brar tour from Tirana

Mali i Brrarit dhe fshati me të njëjtin emër është një nga ato zona që mund të arrihet lehtësisht nëse je një adhurues i natyrës dhe ngjitjes në mal. Mali i Brrarit ndodhet 17 kilometra larg nga Tirana. Për të ndjekur rrugën deri në mal duhet të arrini fillimisht në fshatin me të njëjtin emër: fshati i Brrarit. Fshati mund të arrihet me lehtësi nga transporti publik. Autobusi që të çon në fshat është urbani i Tufinës. Ju mund të merrni këtë urbann në çdo stacion urbani të tillë si "Stacioni i Nënkatsheve" ose "Stacioni i autobusit të Selvisë". Autobusët largohen çdo 10 minuta, kështu që koha nuk është thelbësore. Sidoqoftë, rekomandohet të filloni udhëtimin tuaj herët, në mënyrë që të përjetoni ndryshimin e ditës lartë në mal dhe të mos humbni asgjë. Bileta e urbanit të linjës kushton 40 lekë. Stacioni i fundit do të jetë destinacioni juaj. Udhëtimi nga Tirana deri atje do të zgjasë 30 minuta maksimumi.

Do ta dini që jeni në vendin e duhur kur të shihni një kafene të vogel. Në rast se nuk keni patur mundesinë të pini kafen e mengjesit mund ta pini aty. Ekziston edhe një furrë e vogël në rast se doni të blini dicka për të ngrënë, ose mund të bëni si çdo alpinist tjetër dhe të paketoni ushqimet tuaja me vete. Përveç vakteve ushqimore, një gjë kritike për fillimin e këtij udhëtimi janë këpucët. Më e mira do të ishte të vishni këpucë e duhura për hiking sepse rruga dhe shtegu nuk janë në kushtet e tyre më të mira. Një xhaketë është gjithashtu e rëndësishme, në rast se bëhet ftohtë gjatë kthimit. Nëse jeni fillestar në hiking, mund të konsideroni gjithashtu të merrni një shkopi ngjitjeje, në mënyrë që ngjitja të jetë më e këndshme.

Brar tour from Tirana

Rruga që të çon në fshat në fillim është me baltë. Pasi të largoheni nga rruga ku kalojnë makinat e mëdha, për 20 minuta fillon fshati i vërtetë. Fshati është ndërtuar në një kodër, kështu që në thelb do të filloni shëtitjen nga atje. Ka vetëm një rrugë kryesore që kalon nëpër fshat dhe është e vështirë të ngatërrohesh. Edhe nëse e humbisni rrugen, në mesin e fshatit, do të gjeni një tabelë të madhe, me hartën e rrugës së hiking dhe si mund të arrini në “Malin e Brrarit”, “Preske e Vogel” etj. Ju gjithmonë mund të pyesni vendasit pasi janë shumë miqësor. Ndërsa ngjiteni në majë të fshatit, ju mund të shihni kafshë të ndryshme si dele, pula, bletë, dhi, etj. Ju gjithashtu vëreni bimë të ndryshme, por më e famshmja dhe më e shijshme është mareja. Duket si një manaferrë, por është më e madhe, dhe shijon shumë herë më ndryshe.

Brar tour from Tirana

Pas 15 minutash ecje, ju mund të vini re fundin e fshatit dhe fillimin e rrugës së ngjitjes. Ka dy mënyra ose edhe më shumë për të arritur malin. E preferuara ime është të kaloj nëpër fshat dhe të shmang pluhurin e rrugës me makina. Ngjitja(hiking)  është e nivelit të ndërmjetëm. Në fillim, nuk ka shumë bimë ose pemë, por do të vini re më shumë prej tyre gjatë rrugës. Nuk ka asnjë sinjalistike hiking pas pak sa lini fshatin, kështu që më e mira do të ishte që dikush që ka bërë të njëjtën shteg më para t'ju udhëzojë. Edhe si provë e parë, mendoj se do të ishte e vështirë të ngatërrohesh. Brenda 40 minutave të ngjitjes, do të arrini një fushë të bukur. Atje mund të bëni një pushim të merituar dhe të shijoni pamjen fantastike. Ju mund ta shihni Tiranën, por më e rëndësishmja të shijoni ngjyrat e maleve përreth jush. Ajri është i freskët, plot bimë (mare) që e kthen atë në një vend të përsosur për një piknik të bukur. Mund të qëndroni atje, duke shijuar pamjen dhe të bëni disa fotografi magjike. Të luani lojëra të ndryshme ose thjesht kërcimi do të ishte një zgjidhje perfekte gjithashtu.

Rruga e ngjitjes për në malin e Brrarit vazhdon më tej për rreth 50 minuta. Të ngjitësh këtë është mjaft e vështirë pasi ka shumë shkurre dhe ju mund të humbni lehtësisht. Në rast se nuk keni dikë që t'ju drejtojë deri në mal thjesht ngjituni deri tek lëndina dhe eksploroni zonën përreth pasi ka shumë gjëra për të parë dhe fotografuar. Për t'u kthyer në shtëpi, duhet të ndiqni të njëjtat këshilla, por në këtë rast në anën e kundërt. Për ta pasur këtë përvojë të mahnitshme, gjithçka që duhet të shpenzoni është më pak se 2$ dhe shumë energji.

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies