Fundjavat e vjeshtës jashtë Tiranës

Vjeshta në Tiranë është një stinë e këndshme për shkak të motit të mirë, ku dielli vazhdon të ngrohë gjatë gjithë ditës dhe mëngjeset dhe netët janë të freskëta. Të gjithë ju gëzohen këtyre ditëve, veçanërisht fundjavave ku shumica e njerzëve arratisen nga zhurma e kryeqytetit drejt destinacionave natyrore nëpër rrethinat e Tiranës.

Tirana Marathon 2019 winners

Ne u kemi kërkuar ndjekëseve tanë në Instagram se çfarë vendesh në Tiranë sugjerojnë për të kaluar një fundjavë të këndshme ku shijohet vjeshta më bukur.

Thuajse vendin e parë e zë gjithmonë Parku Kombëtar i Dajtit, si më i frekuentuari. Panorama e mahnitshme e Tiranës, hapësirat e mëdha për piknik me familjen dhe miqtë, restorantet tradicionale e bëjnë parkun e Dajtit më të preferuarin.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Erisa Shaba (Gleni Isa Shaba) (@gleniisa) on

Zona e Shëngjergjit është kthyer në destinacion mjaft të kërkuar prej bukurive natyrore që e karakterizon këtë zonë. Ujëvara e Shëngjergjit, si dhe Liqeni i Lepurit janë dy atraksionet natyrore më të vizituarat. Në Shëngjergj janë hapur dhe disa restorante që shërbejnë gatime tradicionale, një mundësi e mirë për të shijuar natyrën dhe gatime të shijshme. Nëse ju pëlqejnë gështenjat mund të ngjiteni deri në Qafë Priskë për të mbledhur gështenja dhe për të luajtur me gjethet e vjeshtës.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Tirana (@visit_tirana) on

Liqeni i Bovillës, rezervuari më i madh i Tiranës, tërheq mjaft vizitorë vendas e të huaj prej pamjes spektakolare që të ofron nëse ngjitesh në Malin e Gamtit.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Nentor Oseku (@nentor_oseku) on

Fshati Pezë i rrethuar nga kodrat dhe fushat e gjera mbetet i preferuar për shumë familje. Në Pezë gjendet një fushë e madhe e rrethuar me pemë të mëdha dhe në stinën e vjeshtës shtrojnë tapetin me ngjyrat e arta dhe të kuqërremta. Fëmijët dhe të rinjtë mund të luajnë në fushën e madhe, ose të kalërojnë. Është një vend ideal për të shijuar rrezet e ngrohta të diellit dhe për të bërë piknik.

Fshati Petrelë i njohur prej Kalasë së Petrelës është shumë i vizituar nga të huaj e vendas. Me pamjen fantastike të luginës së Erzenit dhe fshtratrave përreth që duken akoma më të bukur në vjeshtë, Petrela ja del të qendroj në listën e destinacioneve të preferuara. Perveç vizitës në kala, ju mund të shëtisni në qendrën e fshatit dhe të bëni ecje nëpër natyrën e bukur të Petrelës.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @e.photography10 on

Liqeni i Farkës për shkak të investimeve të reja në zonën e Farkës ka marrë vëmendje dhe liqeni artificial. Fundjavave e gjen shëtitoren e liqenit plot me njerëz që shëtisin dhe sodisin pamjen e bukur të liqenit.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Tirana (@visit_tirana) on

Parku i Madh i Liqenit Artificial mbetet më i frekuentuari dhe njëkohësisht më i populluar për shkak afërsisë me qendrën e qytetit. Një vend ku gjen forma të ndryshme argëtimi për të gjithë familjen: këndi i madh i lojërave, shëtitje me biçikleta në korsitë e dedikuara, vozitje me varkë si dhe piknik.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Büşra Çete Çakal (@busracete) on

Këto janë vetëm disa prej sugjerimeve pasi Tirana ka shumë fshatra me liqene dhe pamje piktoreske. Nëse udhëtoni në këto vende, ndani në Instagram fotot me hashtag #TiranaAutumn2022 për konkursin e fotove të vjeshtës në Tiranë.

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

Tours to Albania

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies