10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

Nëse jeni në Tiranë dhe doni të shihni më shumë se qytetin, atëherë ne ju rekomandojmë 10 vendet më të bukura që gjenden nëpër rrethinat e Tiranës. 

1 Liqeni i Bovillës

 Rezervuari i Bovillës është rezervuari më i madh në rrethin e Tiranës. Rezervuari furnizohet me ujë nga lumi Terkuze, i cili del nga pjesa veriore e Malit me Gropa dhe ujërat e shirave të kodrave përreth. Liqeni është i rrethuar nga një varg malor. Pamja është thjesht e mahnitshme. Fotografia më poshtë është marrë nga Flori Proko.

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

2 Shpella e Pellumbasit

Shpella e Pëllumbasit, ose Shpella e Zezë, është rreth një orë udhëtim jashtë fshatit Pëllumbas, që ndodhet 27 km në juglindje të Tiranës. Shpella është afërsisht 360 metra e thellë, dhe brenda gjenden stalagmite dhe stalaktite mbresëlënëse, si dhe lakuriq nate që fluturojnë rreth shpellës. Fotografia më poshtë është marrë nga Anxhi Celiku

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

3 Kanioni i Erzenit

Ky është kanioni më i bukur në zonën e Tiranës. Lumi Erzeni është 1.08 km i gjatë, me normë rrjedhëse prej 102 l / sek. Uji i këtij lumi, i cili ka rrjedhur nëpër një terren shkëmbor gjatë shekujve, ka krijuar kanione spektakolare. Foto e marrë nga Lisander Jella

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

4 Shtegu i Gjelber

 

"Shtegu i Gjelbër" mbulon një rrugë 40 km duke filluar nga kodrat e Liqenit Artificial drejt kurorës së gjelbër të kryeqytetit derisa të arrini në qytetin e Durrësit. Është një shteg për udhëtim me biçikletë. Ju mund të shihni bukuritë mahnitëse të fshatrave, liqeneve dhe kodrave, të takoni njerëz dhe të shijoni natyrën fantastike. Foto e Shtegut të Gjelbër është marrë nga Klaidi Bodinaku.

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

5 Mali i Dajtit

Duhen vetëm 13 minuta udhëtim me teleferik për t'u ngjitur në Malin e lartë të Tiranës, Dajt, 1613 m. Udhëtimi ofron një panoramë të jetës në fshat dhe pamjen e gjerë të kryeqytetit. Kur të arrini në krye, pamja është vërtetë frymëzuese. Nuk nuk ka rëndësi nëse është pranverë, verë, vjeshtë apo dimër, Parku Kombëta i Dajtit është gjithmonë i bukur. Fotoja është marrë nga Drilon Neli

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

6 Ujëvara e Shengjergjit

Ujëvara e Shengjergjit është një tjetër thesar i natyrës në rrethinat e Tiranës. Ajo ndodhet pranë fshatit Shegjin, në rrethin e Shengjergjit, Tiranë. Çdokush mund të shkojë atje, sepse rruga është në gjendje të mirë dhe mund të shkosh me makinë. Fotografitë e marra nga Visar Bucpapaj

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

7 Shpella e Valit

Shpella e Valit ndodhet në fshatin Shengjergj të Tiranës. Shpella është monument natyror i mbrojtur nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. Kjo është një shpellë me të vërtetë e veçantë. Në këtë shpellë përfundon lumi i Bizës. Fotografia më poshtë është marrë nga Petrit Kotepano.

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

8 Liqeni i Tiranës

Parku i Madh i Tiranës është një domosdoshmëri për të gjithë vizitorët në qytet, të rinj dhe të vjetër. Është zona më e madhe e gjelbër që mund të arrihet me këmbë dhe një vend i përkryer për t'u larguar nga zhurma e qytetit. Qytetarët e Tiranës vijnë këtu shpesh pasditeve dhe zakonisht të dielave, për të ecur, për të marrë shijuar një kafe pranë liqeit ose për të shëtitur me biçikletë. Foto e marrë nga Ardit Lici.

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

9 Kalaja e Petrelës

Petrela ndodhet 12 kilometra në juglindje të kryeqytetit, për të shkuar atje duhet të ndjekësh rrugën kombëtare Tiranë-Elbasan. Fshatrat e saj shtrihen në të dy anët e luginës së bukur të Erzenit, përgjatë gjysmës së gjatësisë së tij. Duke marrë parasysh formën e formimit fizik me fusha, kodra dhe lugina, lumi dhuron një kontrast të mrekullueshëm të natyrës. Foto e marrë nga Camilo Hernandez

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

10 Liqeni i Farkës

Fshati Farkë është 8 km larg nga qendra e Tiranës, në lindje të kryeqytetit. Fshati ka marrë emrin nga farkëtarët e zonës. Në zemër të fshatit ndodhet liqeni i bukur me të njëjtin emër si fshati, Liqeni I Farkës. Fotoja është marrë nga Ndue Prela.

10 pamje më të bukura të rrethinave të Tiranës

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

gif_img

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies