Tirana mund të jetë Kryeqyteti Europian i Kulturës në 2024

Tirana është qendra kulturore e Shqipërisë. Kryeqyteti ka një kalendar të pasur kulturor çdo vit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës Z. Veliaj njoftoi se Tirana kandidon për Kryeqytetin Europian të Kulturës në vitin 2024. Këtë lajm e dha vetë kryetari i Bashkisë Veliaj në konferencën e parë të Qyteteve Evropiane të Kulturës, në Firence të Italisë.

Balkanika Folk Festival 2018 in Tirana

"Shqipëria aplikoi si kandidate për vitin 2024. Kemi përdorur këtë mundësi të shkëlqyer për të lobuar për kandidaturën tonë. Falë kontributit të mikut tonë, Dario Nardellës, Kryetarit të Bashkisë së Firences, qyteti si-motër i Tiranës, mendoj se Shqipëria ka shanse të mëdha ", tha Veliaj.

Cultural scene Tirana

Tirana ka fituar dy çmime të mëdha këtë vit; një për sheshin Skënderbej si hapësira më e mirë publike evropiane dhe një për Pazarin e ri për projektin më të mirë të rinovimit.

Cultural scene Tirana

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

gif_img

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies