Çfarë të bëni në Nëntor në Tiranë-rekomandime nga Visit Tirana

Nëntori konsiderohet muaji festiv për të gjithë shqiptarët, sepse është muaji i Ditës Kombëtare të Pavarësisë.

Por ky nëntor fillon me disa ngjarje të rëndësishme kulturore që ndodhin në Tiranë. Tirana Photo Festival është ngjarja më e madhe e fotografisë duke filluar në 1 Nëntor dhe do të zgjasë deri në 7 Nëntor. Ngjarja do të zhvillohet në Muzeun Historik Kombëtar ku do të shfaqet një ekspozitë me 100 foto më të mira të Tiranës. Çdo turist që ka mundësi të vizitojë Tiranën këto ditë, nuk duhet të humbasë një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, të shijojë Tiranën, një qytet metropolitan që ka: hapësirat dhe rrugët e bukura, njerëzit e mrekullueshëm dhe natyrën e mrekullueshme përreth. Gjatë ekspozitës do të mbahet një workshop dhe evente të tjera. Pra, një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar në javën e parë të nëntorit duhet të jetë në listën tuaj.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë është një tjetër ngjarje e madhe që fillon më 2 nëntor. Ky është edicioni i 16 i TIFF, dhe do të zgjasë një javë dhe do të mbahet në Kinema Milllennium, Teatri Eksperimental, Teatri Kukulla dhe Kino Bar. 21 anëtar jurie nga 7 juritë ndërkombëtare do të përcaktojnë çmimet për filmat në garë.

Panairi i Librit është panairi më i madh i librit në Shqipëri. Këtë vit do të zgjasë nga 14-18 nëntor në Pallatin e Kongreseve. Ky panair është më i frekuentuar dhe më popullor në krahasim me të gjitha panairet e organizuara në Tiranë. Tregon interesimin e librave për shqiptarët e të gjitha moshave.

17 Nëntori është ditë historike për qytetin e Tiranës, sepse ajo mbahet në mend si Dita e Çlirimit të Tiranës (17 nëntor 1944). Bashkia e Tiranës organizon disa aktivitete festive, duke vënë gjithashtu kurora me lule në monumentin e “Ushtarit të Panjohur”, ose në statujën e "Nëna Shqipëri" në Varrezat e Dëshmorëve.

What to do in November in Tirana

28 Nëntori është dita më e rëndësishme për të gjithë shqiptarët, ku ne festojmë Ditën Kombëtare të Pavarësisë ose Ditën e Flamurit. Ka shumë aktivitete përpara ditës dhe ditës në mbarë Shqipërinë, veçanërisht në Tiranë dhe Vlorë.

29 Nëntori është gjithashtu një ditë festive. Mbahet në mend si dita e Çlirimit të Shqipërisë nga nazistët në vitin 1944. Por në dekadën e fundit, ajo zëvendësohet me Natën e Bardhë, e cila fillon në natën e  29 nëntorit, ku njerëzit kalojnë gjithë natën jashtë dhe vazhdojnë të festojnë deri në agim. Galeritë dhe muzetë janë të hapura për t’u vizituar, dhe shumë surpriza të tjera janë planifikuar këtë vit.

Nëntori është koha ideale për të vizituar qytetin e Tiranës për shkak të jetës së pasur kulturore të planifikuar nga të gjitha institucionet. Ka shumë aktivitete, një mundësi për të marrë pjesë në ditët festive tona kombëtare, për të përjetuar ngjarjet tradicionale dhe për të mësuar diçka nga historia, folklorikët, kostumet, kulinarinë etj.

Dhe mos harroni të postoni fotot tuaja të Tiranës dhe të merrni pjesë në konkursin e fotografisë në mediat sociale me hashtag #TiranaAutumn2018. Konkursi do të përfundojë në 30 nëntor.

Një muaj i mrekullueshëm ju pret në Tiranë!

Buy Tirana Album

Buy Tirana Album online, visit Tirana
Daytrips in Tirana

Cave of Pellumbas tour in Tirana
Communist Architecture tour in Tirana
Old Villas tour in Tirana
Tirana - Dajti Mountain Cable Car
Editor's choice

gif_img

Hotel Colosseo Tirana Albania

Dajti ekspres

Easy Rent a Car

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies