Tur njëditor Tiranë Durres

  • Udhetime ditore Tirane Durres
  • Udhetime ditore ne Tirane Durres
  • Durres amfiteater
  • zbulo Tirane Durres
  • udhetime Ditore Tirane Durres
  • Udhetim Tirane-Durres, udhetime nga Tirane ne Durres

Tirana është qytet me fat  që ka malin dhe detin në të njëjtën distancë nga deti. Veçanërisht në verë njerëzit nga Tirana shkojnë të gjithë në Durrës çdo ditë për të shijuar detin dhe diellin. Por autostrada Tiranë-Durrës është shumë e zënë kështu që çdokush shkon edhe për një kafe ose thjesht për pamjen e detit.

Durrësi është një qytetet më të vjetra në Shqipëri dhe kolonia e parë dhe ndoshta kolonia më e rëndsishme greke në vend. U themeluar në Epidamus në 627 para krishtit nga grekët e Korkyrës (Koruzi i sotmë) dhe Korinthi. Autorët grek dhe romak e quajtën “Qyteti i Adhuruar” për tempulin e tij, statujat dhe monumentet e tjera. Megjithatë vetëm disa mbetje të tij na kujtojnë ditët e lavdishme të qytetit, shumica prej tërmeteve dhe gjithashtu faktit që Durrësi ka qenë gjithmonë i banuar përgjatë

periudhave të ndryshme. Prandaj është transformuar në varësi të rrethanave.

Ju do të vizitoni disa nga rrënojat siç është amfiteatri, forumi, muzeu arkeologjik, kulla veneciane dhe murin rrethues. Nëse doni të shijoni një drekë me peshk në Durrës, ne ju sugjerojmë Tropikal Resort.

TAGS: Tur nje Ditor Tirane Durres, Udhetime nje ditore ne Tirane, Ekskursione nje ditore ne Tirane, Jashte Tiranes, udhetime Ditore ne Tirane Durres, Eksploro Tiranen, Vizite ne Tirane Durres, Ekskursione ne Tirane, Tours ne Tirane Shqiperi, Tirane Dite, Ekskursion ne Tirane, aventura ne Tirane, turne familjar ne Tirane, paketa turistike ne Tirane, turne grupesh në Tiranë, turne paketë në Tiranë, pako me aromë në Tiranë, operatorë turistikë në Tiranë, paketa turne në Tiranë, paketa turistike në Tiranë, turizëm në Tiranë, udhëzues turistik në Tiranë, informacion turistik në Tiranë, vende turistike në Tiranë, turne udhëtimi në Tiranë, udhëtime udhëtimi në Tiranë, udhëtim tirana, agjent në Tiranë, udhëtime në Tiranë, pushime në Tiranë, vizitë në Tiranë, udhëtim në Tiranë, destinacione udhëtimi në Tiranë

Adresa:

Ju mund te largoheni nga Tirana ne mengjes

Ne mund tju sugjerojmë nje Udhërëfyes nëse ju dëshironi

Tel

+355 45 800 419

Email:

Contact@visit-tirana.com

Website:

http://www.visit-tirana.com

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies