Tirana - Dajti Mountain Cable Car

  • Teleferik ne Tirane
  • Teleferik ne Dajt

Duhen vetëm 15 minuta për t’u ngjitur me teleferik në malin më të lartë të Tiranës, në Dajt,i cili është 1613 m i lartë.

Udhëtimi me teleferik ju mundëson një përmbledhje të jetës në Shqipëri dhe historisë së saj. Sa më shumë të ngjitesh në mal do të shihni rrugë të pashtruara dhe shtëpi e fshatarëve sa vijnë e pakësohen. Rrënojat e Dajtit janë gjurmët më të vjetra të banimit në Tiranë, datojnë para 10,000 deri 30,000 vitesh. Më tej do të vini re bunkerët ushtarak famëkeq, vendndodhjen e tmershme të ekzektimeve të panumërta të të burgosurve politikë gjatë regjimit komunist. Siç thonë në Shqipëri: “Këto male janë plot me skelete”.

Gjithsesi, pavarësisht historisë, ky udhëtim ju ofron një pamje panoramike të Tiranës që të lë pa frymë. Pasi në maj të malit s’mund të bëni asgjë veçse të shijoni pamjen. Përmes reve mund të dalloni nga larg portin e Durrësit dhe detin Adriatik. Restoranti turistik, i cila ndodhet rrëzë malit është vend i përsosur për të marrë në pamjen e mrekullueshme, por për këtë privilegj ju do duhet të paguani. Do të kënaqeni në restorantin tradicional të rrethuar nga flora dhe fauna.

Pas drekës dhe pasi të jeni çlodhur do të ktheheni në Tiranë.

TAGS: Udhetime nje ditore ne Tirane Dajt, Ture ne Tirane Dajt, Jashte Tiranes, udhetime Ditore ne Tirane Dajt, Eksploro Tiranen - Teleferiku i Dajtit, Teleferiku ne Tirane, Ekskursione ne Tirane, Tours ne Tirane - Mali i Dajtit, Ekskursione ne Tirane, Tours ne Tirane Shqiperi, tur familjar në Tiranë, turne familjar në Tiranë, turne grupor në Tiranë, turne paketë në Tiranë, operator tur në Tiranë, paketa turne në Tiranë, turizëm në Tiranë, udhëzues turistik në Tiranë, informacion turistik në Tiranë, vende turistike në Tiranë, paketa udhëtimi në Tiranë, paketa udhëtimi në Tiranë, udhëtime turistike në Tiranë, udhëtime në Tiranë, vizitë në Tiranë, udhëtim në Tiranë, destinacione udhëtimi në Tiranë

Adresa:

Distanca: 5.9 km

Cel +355 69 60 84 599

 

Koha: 15 minuta

 

Cmimet

Per 1 person adult 14 eur

vetem vajtje 7 eur

femijet 6 eur

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies