Liqeni i Bovillës në Tiranë

Liqeni i Bovillës është ujëmbledhësi më i madh i rrethit të Tiranës. Ai furnizohet me ujë nga lumi Tërkuzë, i cili buron nga pjesa veriore e Malit me Gropa dhe ujërat e shirave të kodrave përreth.

Liqeni rrethohet nga një kurorë malesh, si malet e Brarit, mali i Gamtit, etj në të cilat zhvillohet edhe sporti i kacavjerrjes, nga pasionantët e këtij sporti. Nga çdo lartësi e maleve rretheqark liqenit, mund të shijohet pamja spektakolare e peisazhit. Në këëe zonë zhvillohen edhe sportet e ngjitjes dhe ecjes malore si dhe çiklismi malor. Zona është bërë e njohur këto 2-3 vitet e fundit dhe është kthyer në një destinacion turistik. Rruga nga Tirana deri në fshatin Zall-Herr është e asfaltuar. Më pas procedohet në një segment rural por të kalueshem edhe për makinat e vogla.

TAGS: Ture ne Tirane, Udhetime ditore ne Tirane, Udhetim ne Liqenin e Bovilles ne Tirane, Ekskursione ne Tirane, Liqeni i Bovilles ne Tirane, Udhetim ne Boville Tirane, liqene ne Tirane, Eksploro Tiranen

Për të rezervuar turin, na shkruani në:

contact@visit-tirana.com

Tel: +355 (0) 4 580 0419

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies