Kopshti zoologjik i Tiranës

  • Kopshti zoologjik Tirane
  • Kopshti zoologjik Tirane
  • Kopshti zoologjik Tirane
  • Kopshti zoologjik Tirane
  • Kopshti zoologjik Tirane

Kopshti zoologjik në Tiranë u krijua në 1966. Është i vetmi park zoologjik në Shqipëri dhe administrohet nga Bashkia e Tiranës. Gjendet në zonën e gjelbër të Tiranës, në krah të kopshtit botanik dhe bashkë me parkun e madh bëjnë kurorën e gjelbër të qytetit.

Mesatarisht 300 vizitorë në javë e vizitojnë kopshtin Zoologjik. Ai u mbyll për pak kohë, u restaurua dhe u hap së fundmi. Sot, kopshti zoologjik ka pak kafshë, por vizitorët shijojnë peizazhin duke ecur ose duke përdorur bicikletat familjare. Është shumë i vizituar në fundjavë, dhe vizitorët më të shumtë janë fëmijët.

Megjithatë ka një projekt për ribërjen e kopshtit zoologjik në Bashkinë e Tiranës dhe pritet të zbatohet në vitet e ardhshme.

TAGS: Kopshti zoologjik ne Tirane, Natyra ne Tirane, cfar te besh ne Tirane

Adresa:

Parku i Madh i Liqenit Artificial Tiranë

Kopshti Zoologjik, Shetitore Lasgush Poradeci

Orari

08:00 AM-18:30 PM

Biletat:

100 leke. Për Femije 50 Lek

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies