Kulla e Sahatit

  • Kulla e sahatit ne Tirane
  • Monumenti i Kulles se Sahatit Tirane
  • Monumenti Kulturor Kulla e Sahatit Tirane

Kulla e Sahatit është një Monument Kulturor që tregon orën e Tiranës që nga 1822. Ndodhet prapa Xhamise Et'hem Bey. Është ndërtuar nga i njëjti person që ndërtoi dhe xhamine, Et'hem Beu. Ju mund te ngjisni 90 shkallët e saj dhe të arrini në majë të saj, ku te shijoni një pamje të mrekullueshme të sheshit Skënderbej. Kulla e Sahatit është simboli i emblemës së Bashkisë Tiranë dhe së bashku me Xhamine e Et'hem Beut krijojnë një ansambël unik arkitektonik.

TAGS: Kulla e Sahatit ne Tirane, Monumente Kulturore ne Tirane, Cfar te besh ne Tirane

Në Qendër të Tiranës

Sheshi Skëndërbej

 

Orari

E hene-E Premte 09:00-16:00 

 

E Shtune 09:00-14:00 

 

Bileta: 200 Lekë 

 

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies