Kalaja e Prezes

  • Kalaja e Prezes Tirane
  • Kalaja Preza, Tirane, Shqiperi
  • Tirane Shqiperi, Kalaja e Prezes
  • Kalaja e Prezes, Tirane Shqiperi

Përvec vlerave historike, nga Kalaja e Prezës të ofrohet një pamje e mrekullueshme e fushave të Tiranës.

Kalaja është afër Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Tereza. Eshtë një kala e vogël, por më më e madhe se Kalaja e Petrelës. Ndërtimi i të kalasë nisi në shekullin e 14 dhe përfundoi në fillim të shekullit të 15. Ajo i përkiste familjes feudale Topias.

Kjo kala është deklaruar Monument Kulture i mbrojtur nga shteti. Një restorant me kuzhine tradicionale dhe disa shërbime të tjera ofrohen brenda kalasë si dhe një shesh i madh i gjelbër ku mund të luani ose të bëni piknik.

TAGS: Kalaja e Prezes neTirane, Kalate ne Tirane, Cfar te Besh ne Tirane

Adresa

Fushë Prezë, Albania

22 km nga Tirana 

Koha: 40 minuta 

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies