Kalaja e Petreles

  • Kalaja e Petreles Tirane
  • Kalaja e Petreles ne Tirane
  • Kalaja e Petreles Tirane
  • Kalaja e Petreles Tirane, Shqiperi

Kalaja e Petrelës është një kala fantastike e vjetër që ndodhet vetëm 17 km larg Tiranës. Kalaja e Petrelës ka një histori të pasur që daton në shekullin 6, para Krishtit. Por dhe pse është ndërtuar në kohët e lashta, kjo ndërtesë që është sot e ka historinë në shekullin e 15.

Gjatë luftrave të Skënderbeut kundër otomanëve, Kalaja e Petrelës u vu nën komandën e Mamica Kastriotit, motrës së Skënderbeut. Sot ka restorant në kështjellë që është shumë i frekuentuar. Kështjella ofron një pamje spektakolare të Luginës së Erzenit, kodrave, ullinjve dhe maleve përreth.

TAGS: Kalaja e Petreles neTirane, Kalate ne Tirane, Cfar te Besh ne Tirane

Vendndodhja:

Tek Kalalaja e Petrelës mund të shkohet nëpërmjet autostradës Tiranë-Elbasan

17 km nga qendra e Tiranës.

Udhëtimi zgjat 34 minuta me makinë.

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies