Çfare pa kryesherbetorja, komedi ne teatrin Kujtim Spahivogli

Vënë në skenë për herë të parë në 5 mars 1969, një vit e gjysmë pas vdekjes së autorit, Çfarë pa kryeshërbëtorja e dramaturgut anglez Xho Orton është një kremtim komik i shkëlqyer i kapërcimit të kufinjve, që për të parën herë ashtu si duhet, ose ndoshta ashtu si nuk duhet, bashkoi interesin e autorit në potencialin komik të gjuhës me mahnitjen e tij ndaj absurditeteve të manifestimeve fizike të sjelljes njerëzore. Nuk është vetëm vepra teatrore, e përcaktuar fare thjesht si më e mira e tij: ajo lajmëron mbërritjen e atij, që mund të quhet një nga dramaturgët më të mëdhenj të pasluftës. Kjo parodi e farsës hedh vështrimin mbi autoritetin, në veçanti autoritetin e psikiatërve. Ortoni e ngre çështjen ndaj të gjithë sistemit, duke e turbulluar vijën ndarëse midis mirëqënies mendore dhe çmendurisë, duke vënë në pikëpyetje metodat e kurimit psiqik dhe duke minuar autoritetin e psikiatrit. Kuptimi mbrapa titullit Çfarë pa kryeshërbëtorja ka lidhje me aktin e marrjes së kënaqësisë nga vëzhgimi në fshehtësi i situatave intime apo erotike të personave të tjerë, duke lajmëruar vendosjen e spektatorëve në pozitën e vëzhguesve të fshehtë erotikë. Çfarë pa kryeshërbëtorja eksploron gjerësisht seksualitetin dhe identitetin seksual. Bota e veprës është një makth i vërtetë frojdian i çlirimit të shtypjes seksuale. Ortoni e përdor seksin si armë dhe dëshira e tij është të trondisë dhe të zemërojë publikun. Tronditje, neveri, të qeshura ― të gjitha përzihen për të krijuar një pjesë teatrale, e cila, duke sjellë argëtim dhe ndriçim të mendjes, konsiderohet sot si vepër klasike bashkëkohore.
Autor: Joe Orton
Perktheu: Artur Lena
Regjia: Kiço Londo, Ina Morinaj, Ledian Gjeçi
Skenograf: Beqo Nanaj
Kostumograf: Sofi Kara
Aktorë: Genci Fuga, Laura Nezha, Gazmand Paja, Mehdi Malkaj, Rozi Kostani, Ilia Kaçi

 

 

Data 11-25 Shkurt

Ora 19:00

Vendi: Teatri Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Rr: Murat Toptani

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies