Dita e Pavaresise

28 Nentori është dita e pavarësisë, festa më e rëndësishme e shqiptarëve jo vetëm në Shqipëri por në Kosovë dhe në gjithë diasporën shqiptare. 

Në 28 Nëntor 1912, patrioti Ismail Qemali, që sot njihet si babai i pavarësisë, ngriti flamurin në Vlorë , duke shpallur Shqiperine te pavarur nga pushtuesit turq dhe pretendimet e pushtuesve te tjere qe lakmonin territoret shqiptare. Flamuri u ngrit me pas ne qytete te tjera te vendit.

Kjo ditë festohet me aktivitete te ndryshme, kryesisht ne Tirane dhe ne Vlore.   

28 Nentor

Tirane, Vlore aktivitetet nisin nga 10.00-14.00

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies