Qendra Boterore e Bektashinjve

  • Qendra boterore e bektashizmit Tirane, Qendra boterore e bektashizmit shqiperi
  • Qendra boterore e bektashizmit Tirane, Qendra boterore e bektashizmit shqiperi
  • Qendra boterore e bektashizmit Tirane, Qendra boterore e bektashizmit shqiperi
  • Qendra boterore e bektashizmit Tirane, Qendra boterore e bektashizmit shqiperi
  • Qendra boterore e bektashizmit Tirane, Qendra boterore e bektashizmit shqiperi

Qendra botërore e Bektashinjve ndodhet në periferi të Tiranës, dhe përbëhet nga një Teqe impresionuese me një museum fantastic dhe të pasur në katin e parë dhe një dyqan të vogël dhuratash për vizitorët që duan të blejnë suvenire të këtij sekti. Teqeja është e zbukuruar fund e krye me mozaikë mermeri me forma dhe ngjyra të mrekullueshme. Urdhëri bektashian është një sekt i dervishëve që ndërthur elementë të degëve islamike Shia dhe Sufi në një bashkim unik të besimit dhe filozofisë islamike. I ndaluar nga autoritetet otomane në 1826, Urdhëri Bektashian u rishfaq në shekullin e 19 deri sa u nxorr jashtë ligjit nga Mustafa Kemal Ataturk në 1923, ngjarje që e zhvendosi selinë e tyre në Shqipëri në 1925. Restuarimet e fundit të kësaj qendre botërore fetare përfunduan dhe inaugurimi u bë në 8 shtator 2015 në praninë e drejtuesve të të gjithë besimeve fetare në Shqiperi, perfaqësive të komuniteteve myslimane nga Ballkani, Europa dhe me gjerë. Shqipëria njihet në mbarë botën si vend me tolerancë fetare.

TAGS: Qendra Boterore e Bektashinjve ne Tirane, Teqe ne Tirane, Atraksione ne Tirane, Cfar te besh ne Tirane, Atraksione Turistike ne Tirane

Kontakt

Adresa

Rr. Dhimiter Karmada | Kryegjyshata Boterore Bertasiane,
Tirana Mile east of city center, Albania

E-mail: brahimaj.edmond@yahoo.com
        seliaeshenjte@gmail.com

Sekretaria -Cel: 0673088271
                          E-mail: nuricuni1@gmail.com

Protokolli - Cel: 0676096052
                            E-mail: sheldaagaraj@yahoo.com

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies