Katedralja ortodokse Ringjallja e Krishtit Tirane

  • Kisha Ortodokse Tirane, Katedralja ortodokse Tirane
  • Kisha Ortodokse Tirane, Katedralja ortodokse Tirane
  • Kisha Ortodokse Tirane, Katedralja ortodokse Tirane
  • Kisha Ortodokse Tirane, Katedralja ortodokse Tirane

Nuk është thjesht një katedrale. Është Katedralja e tretë e madhe ortodokse në Ballkan. Katedralja Ringjallja e Krishtit në Tiranë është një katedrale ortodokse shqiptare. Ndërtimi i saj në pjesën jugperëndimore të Qendrës së Tiranës u përfundua në 2012. Është hapur zyrtarisht në 24 qershor 2012. Kompleksi i Katedrales përfshin këto struktura: Katedralen, Kishën e Lindjes së Jezusit, Këmbanen, Qëndrimin e Sinodit të Shenjtë, Qendrën Kulturore, Një librari, dy kupolat e tjera, dhe një muzeum i vogël. Kubeja e Katedrales është 32.2 metra i lartë, ndërsa kulla e këmbanës arrin 46 metra. Që kur është ndërtuar është bërë një atraksion turistik.

TAGS: Katedralja ringjallja e Krishtit ne Tirane, Katedralja ne Tirane, Atraksione ne Tirane, Cfar te besh ne Tirane, Atraksione Turistike ne Tirane

Kontakt

Adresa

Rruga Deshmoret e 4 Shkurtit, Tirana 1001
 

Orari:

E Hanë-E Dielë 09:00 – 14:00 / 16:00 – 19:00

Ne përdorim cookies për një numër arsyesh, të tilla si mbajtja e besueshme dhe e sigurt e Visit Tirana, personalizimi i përmbajtjes dhe reklamave, ofrimi i veçorive të mediave sociale dhe analizimi i përdorimit të faqeve tona.

Prano Cookies